Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Vajon az űrben, keringési...

Vajon az űrben, keringési magasságon fogná-e egy egyszerű asztali rádió a földközelben, "hétköznapi" rádióállomások által kibocsátott jeleket?

Figyelt kérdés
Azon tanakodom, hogy erre vajon mennyi lehet az esély...

2012. aug. 6. 21:35
 1/4 A kérdező kommentje:
Másnéven: tudnának-e értékelhető minőségben pl. BBC-t hallgatni az űrhajósok?
2012. aug. 6. 21:40
 2/4 anonim ***** válasza:

Mit értesz azon, hogy keringési magasság? A Föld körül lehet keringeni 2-300km magasan is meg sok-sok tízezer km magasan is.


Ha az ISS-re gondolsz, akkor közönséges rádióvevőkkel talán nem, ui. az adóantennák vízszintesen erősen nyalábolva sugároznak, felfelé elég kevés jut az adóenergiából. Viszont egy jó vevőantennával már simán mehet a vétel, mert úgy már lehet venni a talaj által visszavert hullámokat, na meg távolabb a vízszintes nyalábot is. Az egész persze függ a hullámhossztól is.


Nagyobb gond lehet abból, hogy pl. az URH sávban többször ki van osztva ugyanaz a frekvencia egymástól 100+ km-re lévő adóknak. Nagyobb távolságról ezek a jelek zavarhatják egymást.

2012. aug. 6. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Az amit kitaláltál nem hülyeség. Legalábbis gondolkodtál rajta :)

Amúgy nem tudnak az űrhajósok sima rádiót hallgatni ,mert a tratoszféra visszaveri ezeket a rádiójeleket az egünkről. Így nem tud kijutni a sima rádióadás. Pont ezt használják ki a rádióadók.

visszafelé is pont ugyanezért nem működik ilyetén a dolog.

2012. aug. 7. 04:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Harmadik: Ez azért nem olyan egyszerű. Te meg inkább nézz utána a dolgoknak, mielőtt leírsz olyasmit, ami nem igaz.


Az ionoszféra visszaveri a rövidhullámú rádióadásokat (pontosabban csak egy részüket, de ez elég ahhoz, hogy messzebbre terjedhessneek - ám a rövidhullámon már gyakorlatilag nem folyik kereskedelmi műsorszórás a sáv túlzsúfoltsága és a minőségi problémák miatt. A felső légkör különböző rétegeiben az eltérő hőmérsékletű rétegek határán a törésmutató megváltozása folytán szintén sok hullámhosszon van visszaverődés, vagy akár két réteg között többszörös visszaverődés. E visszaverődések azonban soha nem olyan mértékűek, hogy a hullámok ne jutnának ki a Földről. A VHF sávban (kb. 50MHz és fölötte) sugárzott hullámok igen jelentős része képes elhagyni a légkört, az UHF sávban (kb. 400MHz fölött) még inkább.


Pl. az ISS kiterjedten használja a 130-145MHz környéki frekvenciákat. Az oroszok 120MHz körüli frekvenciákat is használtak. Ezeken a frekvenciákon az ISS-sel már egy botantenna és párwattos adó segítségével is létrejön a kapcsolat, ui. az ISS-en több űrhajós egyben amatőr rádiós is. Ezek rendkívül közel vannak a szokásos FM rádióadások frekvenciájához.


[link]


Közismert, hogy az 1936-os berlini olimpia televíziós közvetítése volt az első olyan teljesítményű adás, amelynek hullámai a tudósok szerint már elérték a bennünket környező közelebbi csillagokat. Abban az időszakban 40-45MHz között folytak az adások. Ez alulról közelíti a manapság is használatos URH-frekvenciákat.


[link]


Szóval az ISS-en az űrhajósok kis rákészüléssel foghatnák a közönséges URH-adásokat. Más kérdés, hogy kisebb dolguk is nagyobb ennél, na meg biztos vittek magukkal zenéket.

2012. aug. 7. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!