Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kémiából három dolgot nem...

Kémiából három dolgot nem értek, valaki elmagyarázza?

Figyelt kérdés

1.Mi a fémes kötés?A definíciót tudom,de nem értem.


2.Miért nem 18 elektron van pl.a K(kálium) 3.elektronhéján,miért csak 8?Mert az energiaminimum elve szerint a lehető legtöbb kéne legyen,mivel le van zárva.Az oké,hogy ugyanannyi proton kell legyen,mint amennyi elektron,és ha 18 elektron lenne,akkor több lenne az elektron,de akkor se értem.


3.Ha a Se(szelén)-ből ion-t akarunk képezni(ugye aniont)akkor mi lesz a neve?szelid ion vagy mi?


Lehet,hogy síkhülye vagyok a kémiához,de légyszí' ne legyetek bunkók,CSAK AZ ÍRJON,AKI SEGÍTENI TUD!

Thanks



2014. nov. 4. 19:45
 1/4 anonim ***** válasza:

1. A fémes kötés legegyszerűbben azt jelenti, hogy adott fémben az atommagok helyhez kötötten vannak ( fémrács ) körülöttük meg "összevissza" kavarognak a delokalizált elektronok. Ionos és kovalent kötésnél az elektronok nem csatangolnak össze-vissza.


2.

A kálium 3. elektronhéján annyi elektron van, amennyi oda jut, konkrétan 8. A többi 3-nél több héjjal rendelkező atomnak is ugyanúgy 8 elektronja van a 3. héjon ( 2+6 ). Ez meg is felel annak, hogy zárt legyen az adott héj.


Az első héjon csak 2 elektron lehet,ennyivel telítődik, a másodikon 2+6=8,a harmadikon szintén 2+6, a negyediktől felfelé már van némi változás a d mező miatt ,de az most nem lényeges.


3. Szelénium lesz belőle.

2014. nov. 4. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszi,a másodikat és a harmadikat értem,de az elsőt még mindig nem teljesen.Akkor az tulajdonképpen azt jelenti,hogy a fémrácson belül ésmég az atommagon belül is mozognak az elektronok?De milyen elemek atomjainak az elektronjai?A fémeknek csak,vagy az összesnek?
2014. nov. 4. 21:12
 3/4 anonim ***** válasza:
Az atommagon belül nem igazán vannak elektronok. A fémrácson belül viszont már leegyszerűsítve össze vissza kavarognak az elektronok. Milyen elemek elektronjai? Mindenképp fémeké, leginkább azokból áll a fémrács :D
2014. nov. 4. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 sadam87 ***** válasza:

Az első válaszoló a második válaszra hülyeséget ír. A harmadik elektronhéjon összesen 18 elektron fér el (nézd csak meg az ötödik periódus elemeinek elektronszerkezetét). 2 elektron kerülhet az s alhéjra, 6 a p alhéjra és 10 a d alhéjra. Ugyanakkor energetikailag az elektron helyzete a fenti sorrendben egyre kevésbé kedvezőbb. Emiatt a káliumatom esetében már kisebb energiájú lesz az elektron a 4s alhéjon, mint a 3d alhéjon, ezért először ez fog feltöltődni. Ha megnézed a 4. periódusban az elemek elektronszerkezetét, akkor láthatod, hogy először a negyedik héjra kerül két elektron, majd ezután töltődik tovább a harmadik héj. (Bár egyes elemeknél nem egészen érvényesül ez a hatás - pl. réz. Ez azzal magyarázható, hogy energetikailag valamivel kedvezőbb ha a d alhéj telített (vagy félig telített), és mivel a különbség a 42 és 3d alhéj energiaszintje között nagyon kicsi, itt egy kicsit megfordul a sorrend).

[link]

Az első kérdésre adott válaszhoz kiegészítés. A fémes elemek elektronegativitása (elektronvonzó képessége) általában elég kicsi, emiatt a külső elektronok viszonylag gyengén kötődnek az atomhoz. Emiatt a fémrácsban könnyen el tudnak mozdulni az atomok között, lényegében a fémrács bármely atomtörzséhez kötődni tudnak. Ez a delokalizált (nem kötött) elektronfelhő hozza létre a fémes kötést.

2014. nov. 4. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!