Hogyan tudom kiszámítani a fekvőtámasz közben végzet munkát?
#2-es válasza korrekt a felemelés szakaszra. Viszont lefelé a helyzeti energiád mozgásivá "alakul", majd ezt fékezed le.
Tehát egy teljes fekvőtámasznál 2*m*g*h munkát fejtesz ki.
Azert ez nem ilyen egyszeru, mivel ugye nem az egesz test emelkedik el. Gyakorlatilag egy felkaru emelovel emelgetjuk a tomegkozeppontunkat, ami viszont fogalmam sincs, hogy hol van. Ha mondjuk azzal kozelitjuk, hogy a tomegkozeppont a test felenel van (nem tevedunk vele tulsagosan nagyot, de biztos lehet pontosabbat keresni), akkor egy olyan emelot kell elkepzelni, aminek – mondjuk egy 150 centis embernel - 75 centinel log egy 46 kilos suly. Kovetkezeskepp kozel sincs 30 cm az elmozdulas. Magyaran szolva a testmagassag is kell hozza. Mivel a vall nem az ember fejenel van, ezert az emelot nem 150 centinel fogjuk, hanem mondjuk 60 centivel a suly utan.
Ezutan mar aranyparral konnyu megmondani, hogy mennyi a tomegkozeppont elmozdulasa, es abbol szamolni a munkat.
Ha gyakorlati ertelemben, biologiailag akarjuk nezni (marmint kaloria meg ilyesmi), akkor minimum hozza kell szamolni az izom hatekonysagat.
Szerintem a leengedes szakaszaban – fizikai ertelemben – nem mi vegzunk munkat, hanem a gravitacio vegez munkat rajtunk. Kb azzal analog, hogy egy rugo kilo egy golyot felfele, majd a visszaeso golyo osszenyomja a rugot. Az elso esetben a rugo vegez munkat a golyon, a masodiknal a golyo vegez munkat a rugon.
Biologiai ertelemben is kevesebb energiaba kerul tompitani a visszajovest, mint kilokni magunkat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!