Ha a vilagegyetemben minden tavolodik mindentol akkor hogy fog a tejut utkozni az andromera galaxissal?
Talán mégsem MINDEN távolodik mindentől.
Ha egy légbuborék felszáll a tó aljáról, akkor kitágul, a levegő molekulái (átlagban) távolodnak egymástól - de ugyanúgy összeütköznek.
Ha leejtesz, összetörsz egy tányért, poharat, a darabok szanaszét repülnek - de közben össze is ütköznek.
Tehát a távolodás univerzálisan, átlagosan, általában, összeségében értendő.
A galaxishalmazok távolodnak egymástól, a lokálisan összekötött rendszerek nem. A lokális galaxishalmazokban a komponensek gravitációs hatása miatt előfordulhatnak a pályaelemekben közeledések, ütközések, és más galaxisokat is tanulmányozva, ez egy gyakori jelenség.
A Mi galaxisunk is úgy jött létre, hogy beolvasztott több korábbi törpegalaxist, most is van egy elnyelése folyamatban, és az Andromédás egyesülés is egy hétköznapi jelenség lesz. (úgy lehet elképzelni, mint egy súrlódásmentes, rendkívül ritka homokvihart, ahol a szemek nem is fognak ütközni).
Más rendszereket tanulmányozva, a nagy elliptikus galaxisok idővel pontosan ilyen összeolvadásokból jönnek létre, a kozmológiai fejlődés normális részei.
A Hubble Deep Field képen pedig ebből következően, 10-12 milliárd évvel ezelőtti fiatal törpegalaxisok vannak, fejlődésük korai szakaszában. (fontos bizonyíték, hogy óriásgalaxisok tehát nem keletkeztek, hanem felépültek).
Remélem, tudtam kicsit szemléletesebb megvilágításba tenni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!