Sok-sok (millió/milliárd) év múlva mi lesz a világegyetemben, mi lesz a galaxissal? A sok csillag a fejlődésük végső fázisában hogy fog kinézni együtt a galaxisban, a világegyetemben?
Az összes csillag energiája elfogy, és fekete lyuk ill. neutroncsillag lesz mindegyikből, és nagy sötétség lesz a világegyetemben? A galaxisunk csillagai is mind így fogják végezni, és egy nagy fekete lyuk lesz az egész galaxis is?
(Merthogy a csillagfejlődés végső állomása, hogy fekete lyuk lesz belőle. A galaxis pedig tele van csillagokkal, és mindre ez a sors vár, így a végén hatalmas gravitációs erejű fekete lyukak lesznek mindenhol, amik mindent magukba szippantanak, és ez lesz a vége mindennek?)
A fentieken kívül azért megmarad a többi égitest is... a Napból pl. egy közönséges barna törpe lesz.
A külső bolygók is megmaradnak a Vénusztól kifelé, csak kicsit sötét lesz mindenhol.
Sok 100 milliárd év múlva viszont már elbomlik az anyagok többsége is, és beáll a hőhalál - vagyis ami anyag megmarad, az is mind egyforma (nagyon alacsony) hőmérsékletű lesz. Nem lesz energia sehol az élethez, és anyag se nagyon.
Negyedik válaszoló, lehet, hogy tévedek, de tudtommal a Napnak a barna törpe nem a végállapota lesz. Nem tudom pontosan, de talán utána még lesz egy állapot, a fehér törpe, ha jól sejtem fejből.
A bolygók idővel belezuhannak a Napba, nem? Vagy keringenek a végtelenségig? A keringéshez szükséges energia is csak elfogy egyszer, vagy nem?
Azért barna törpe, mert már nem izzik. Most fedeztek fel egy ilyen "napot" a közelben: ez jelenleg -47 fokos.
Előtte lehet fehér törpe... mikor elfogy az üzemanyag és összeesik a nova, akkor eléggé felhevül, de a vas már nem tud begyulladni.
A keringéshez nem kell energia!
Viszont a bolygópályák összekavarodhatnak a nova kitörésben, ezért nem tudni pontosan, hogy mi lesz pl. a Vénusz sorsa. A külső bolygók valószínűleg maradnak a helyükön - legfeljebb 100000 évig elég kellemes idő lesz pl. az Európán.
Meg mondtam már: 100 milliárd év alatt elbomlanak az anyagok, és nem tudni, hogy pontosan mi lesz belőlük.
Nem.
Annyi van csak, hogy a bolygók pályája egy kicsit bizonytalan, ezért pár milliárd év múlva biztos, hogy kevesebb tömegű bolygó/törmelék lesz pályán, mert egy részük közben beleesik a Napba (pl. ütközések, stb. miatt).
Még egyszer: NEM KELL energia a keringés fenntartásához!
De akkor ez már erősen súrolja a perpetuum mobile (örökmozgó) határát, bár nem ide tartozik. Hiszen minden energiabefektetés nélkül millió évekig mozog.
De ezt már biztos sokan megállapították.
Köszönöm az eddigi válaszokat.
Én csak egy dolgot szeretnék még pontosítani:
Barna törpék olyan égitestek, amelyeknek a belsejében nincs meg az a hőmérséklet, ami a magfúzióhoz szükséges (ez pedig a "csillaglét" alapkövetelménye). A Napunk a halála után azonban nem barna törpe lesz, hanem fehér törpe, ami a csillagfejlődés egyik végső stádiuma. Aztán mikor már a maradék energiáját is kisugározta, onnantól kezdve fekete törpe lesz belőle. Vannak ún. vörös törpék is, amelyek kicsi, "hidegebb" csillagok, kevés fényt sugároznak ki és éppen ezért a hidrogénkészletüket nagyon lassan égetik el, amiért elképesztően hosszú életidővel rendelkeznek. Várható élettartalmuk kb. 10 milliárd – 1 billió év. Ez az idő olyan hosszú, hogy az Ősrobbanás óta még egyetlen vörös törpe sem élte le az életét! De ha majd leélik, akkor lassan kihűlnek és ők is fekete törpévé válnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!