Miért van az, hogy a két szememmel különféle fényerővel látok?
A két szemed pupilla reflexre egymástól függetlenül működik. Ha letakarod az egyik szemed, akkor ott ki fog tágulni a pupillád, próbál alkalmazkodni a sötéthez, a másik szemed meg a fényhez alkalmazkodik, tehát más fényerővel érzékelik a dolgokat a szemeid.
Például vadászpilótáknak javasolják, hogyha a nap felé fordulnak, akkor csukják be az egyik szemüket, hogy annak az alkalmazkodása megmaradjon a sötétebbhez, ugyanis a fényhez gyorsan alkalmazkodik a szemünk, még a sötéthez lassan. Állítólag a kalózok is ezért takarták el az egyik szemüket, hogy mikor a verőfényes napsütötte fedélzetről leszaladtak a sötét kabinba kaszabolni, akkor az egyik szemükkel, ami addig le volt takarva, egyből jól lássanak.
#1
A pupillareflex során a két pupilla együtt szűkül és tágul, függetlenül attól, melyiket éri a fény!! Többek között ez teszi lehetővé a felhasználását a diagnosztikába.
Ezen kívül a pupillareflex nagyon gyors, ez a fajta alkalmazkodás másodpercek alatt bekövetkezik. Ugyanakkor jelentős változás történik a retina fényérzékenységében is a fényerő változásának hatására. Ez már valóban független a két szemben, és lényegesen lassabb, mint a pupillareflex.
Azért próbáld ki, hogy sötétben mondjuk egy kocsi fényszórójára hogyan reagál a két szemed külön. Ha az egyiket (a "sötétebben látót") vakítja, nagyon szóródik a fény, elnyom minden mást, akkor azért nézz be egy szemorvoshoz. Előfordulhat, hogy az egyik szemed üvegteste nem tiszta, vagy enyhe szürkehályogod van.
Nem ijesztgetés, de jobb utánajárni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!