Itt azt mondják tudományos alapon, hogy a tyűk volt előbb, nem a tojás. De valójában nem írják le a gondolatmenetet. Ti értitek pontosan, hogy ez a fehérje dolog miért oldja meg a kérdést?
#11
No, ez nem egészen így van. Ha a faj összes egyed ebből a néhány testvérből alakult volna ki iszonyatosan kicsi volna benne a genetikai változatosság, és a belterjesség miatt valószínűleg nagyon hamar kipusztulna. Arról nem is beszélve, hogy a szülőfajt is le kellene győznie. Elméletileg ugyan nem kizárható, hogy így alakuljon ki egy új faj, de a valószínűsége majdnem nulla.
Leggyakrabban úgy alakul ki egy új faj, hogy az egyik populáció (általában valamilyen földrajzi, fizikai akadály miatt) nem tud szaporodni a többivel (nincs közöttük génáramlás). Emiatt fokozatosan genetikai különbségek halmozódnak fel közte és a faj többi populációja között. Ha a szaporodást (pontosabban génáramlást) gátló földrajzi akadály elég ideig fennáll, a felhalmozódott különbségek végül lehetetlenné teszik, hogy a populáció egyedei szaporodjanak a többi tagjaival - azaz új faj alakul ki.
Tehát nem lehet egy olyan pontot mondani, amikor a faj kialakult. Ha kicsit korábban szakad meg az elszigeteltség, akkor is csökkenhet a két változat szaporodóképessége egymással (a hibridek szaporodóképessége csökken, vagy egyszerűen más az egyedek preferenciája a partner terén), de ez a kisebb mértékű génáramlás is lehetővé teheti a különbségek kiegyenlítését.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!