A ds/dt egészen pontosan mit takar?
Ha jól tudom a sebességet adja meg, mint az út idő szerinti deriváltját, de ebben sem vagyok biztos. Ami viszont érdekelne, az a 'd'. Mi a derivált jelölését így tanultuk: f(x) deriváltja az f'(x).
Tudom hogy ez egyetemi anyag de kíváncsi vagyok rá, szóval ha valaki csak nagyvonalakban elmagyarázná, annak nagyon örülnék. :)
Már ezer éve ( 3 hónapja :D) voltam gimis, de elmondom amit tudok. Nem magyar suliba jártam, ezért lehet hogy rossz kifejezéseket használok:
Integrálásról van szó. Ez egyrészt a deriválás ellentétje, másrészt azért hasznos, hogy egy függvény alatt (vagy fölött) lévő területet úgy számoljuk ki elméletben, hogy sok, minél kisebb téglatestet alkotunk, és minél több a téglatest (aminek a területét kiszámoljuk), annál pontosabbb értéket kapunk. Ezt így kell elképzelni:
Ezzel a gyönyörű képlet egy általános meghatározás a sok-sok téglalap összeadására:
Ugye mit látunk?
-Az "E"-re hasnlító jel "szummát" jelent, tehát sok érték összeadása.
-"f" maga a függvény, melynek minden téglalapnál az adott ponton lévő értékét vizsgáljuk. Pl. f(x) = x + 2 esetén ha x = 1, akkor f(x) = y = 3. Tehát ez a téglatest y-tengellyel párhuzamos oldala.
-a "delta x(i)" pedig a téglatest x-tengelyen lévő oldala, tehát hogy mekkora téglatesteket veszünk. A delta az a különbségnek a jele mindig, tehát hogy mekkora a vizsgált függvénypontok közötti különbség. A a két értéket összeszorozzuk, akkor megkapjuk az egyes téglatestek területét (ugye TERÜLET = a x b :D).
-az egyenlet jobb oldalán pedig látjuk részletenként, minden egyes téglatest területét kiszámolva, míg a baloldalon egy a szumma jellen összesítve van.
Na most... iskolában úgy tanultuk, hogy a kor tudósai közt (nem akarok butaságot mondani, hogy kikről van szó) nagy vita volt a jelrendszerek között. Amit manapság használnak, a nyújtott S-re hasonlító jel egy másik jelölés, és itt a "delta x"-et a "dx" helyettesíti. Ez végtelen számú, végtelenül keskeny téglatestek összeadását jelenti, így pontos értéket kapunk.
Itt egy egyenlet, ami elmagyarázza :
"nyújtott S" = "végtelen számú téglatest, mivel E előtt áll a limes végtelen"
az (x(i) - x(i-1) pedig = DELTA x, mivel a két x-érték közti különbségről van szó.
Na most, mivel te a sebességre kérdeztél rá, íme egy újabb ábra, egy v- t- diagramma:
v = DELTA s / DELTA t,
tehát DELTA s = v x DELTA t,
v az y-tengellyel párhuzamos, t pedig az x-tengelyen helyezkedik el.
Tehát mit teszünk, ha mondjuk a megtett utat (s) akarjuk kiszámolni?
Végtelen kis időközöket veszünk, és mindig megszorozzuk az adott időpontban lévő sebességnél (tehát ezt a diagrammát is felosztjuk nagoyn keskeny téglatestekre).
Ami érdekes az az, hogyha a GYORSULÁST integrájuk idő szerint (dt), akkor a SEBESSÉG jön ki, ha a SEBESSÉGET integráljuk idő szerint, akkor a MEGTETT ÚT (s) jön ki. UGYANEZ FORDÍTVA IS IGAZ DERIVÁLÁSSAL. Tehát deriválva t szerint s = v, deriválva t szerint v = a.
Ilyen egyszerű a dolog... Biztosan van rész ami nem világos, kérdezz vissza bátran :)
A "d" a végtelenül kicsiny (infinitézimális) megváltozást jelöli.
Az út és az idő differenciál hányadosa egy határérték: az út és az idő megváltozásának hányadosa, amikor az idő megváltozása (és az úté is) tart a nullához.
v = lim(Δt-->0) Δs / Δt = ds / dt
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!