Élőlények-e a petesejtek és a hímivarsejtek?
Önálló lénynek tekinthetők-e a szervezeten belül?
Ha igen hova sorolja őket a biológia rendszertanilag?
van némi igazság abban, amit alső ír, de azért picit nagy a szája. a tudmánynak nincs jó definicíója az életre. általában az anyagcserével és az önreprodukcióval próbálnak valamit összetákolni, de igazán jó válasz még nem született a kérdésre.
itt a földön ez annyira nem is nagy baj, mert a konvenciók egész jó alapot adnak, de pl. a vírusok a határterületen vannak, azokat mostanság nem tekintjük élőnek. de a probléma igencsak valós az exobiológusoknak, akiknek életet kellene találni a földön kívül ami eléggé problémás, ha nem tudjuk mi az...
visszatérve a kérdésre, ezeket nem tekintjük élőlénynek, a megtermékenyített petesejttet viszont már igen (biológiailag), mert képes önmaga lemásolására, azaz a szaporodásra.
a rendszertan egyébként kifejlett élőlényekre vonatkozik, egy fejlődési fázisnak nincs külön rendszertani besorolása.
Szerintem egy többsejtű élőlény egyik sejtje is élőlény. Például ha kiveszel egy megfelelő mondjuk immunsejtet, akkor osztódni fog a lombikodban, még ha az eredeti tulajdonosa meg is halt már. Vagyis a sejt él.
A szaporodás képessége jó kérdés, mert ha ez kulcskritérium, akkor egy meddő nő nem is élőlény.
Inkább azt mondanám, hogy a szaporodás potenciális képessége számít, amibe belefér, hogy az adott élőlény valamiért nem tud szaporodni, de ennek valami fiziológiás vagy patológiás oka van.
Mind a petesejt, mind a hímivarsejt potenciálisan képes osztódni (mindenük megvan hozzá csak gátolva van), ezért szerintem külön-külön is élőlények.
Ezen kívül a definícióban nincs benne, hogy a szaporodáson az önmaga pontos másának létrehozását értjük, ebből a szempontból pedig a petesejt és a hímivarsejt kétségkívü szaporodik.
"Az élőlények vagy élő organizmusok („élő szervezetek”) életjelenségeket mutató, önazonosságukat fenntartó (homeosztatikus), önmagukról reprodukálható információt hordozó, termodinamikailag nyílt, disszipatív (energiát szétszóró), evolúcióra alkalmas rendszerek. Az élőlények egy vagy több sejtből állnak."
az ivarsejtek önmagukban nem képesek anyagcserére.mind a hímivarsejtből mind a petesejtből alapvető sejtalkotók hiányoznak, amelyek nélkül életképtelenek. így nem tudnak életképes utódot létrehozni és nem alkalmasak evolúcióra. ráadásul a petesejt pl nem is tud a környezetével anyagcserét folytatni. tehát tudományos értelemben nem tekinthetők élőlénynek, ahogy egy többsejtű élőlény egy sejtje sem, mert nem képesek az önfenntartásra a szervezetből kivéve. persze osztódnak lombikban, de ott jól modellezik a szükségleteiket.
"persze osztódnak lombikban, de ott jól modellezik a szükségleteiket."
Najó, de akkor a jegesmedvének az állatkertben is "modellezik" az életkörülményeit.
Szerintem az élet definíciójában nincs benne az, hogy a saját környezetén kívül meg kell élnie. Nagyon jó példa az előző hozzászóló bélférge, ami most akkor élőlény?
Szerintem ha egy objektumra igaz, hogy legalább egy adott környezetben él (reprodukálódik, anyagcserét folytat stb), akkor az élőlény. Nyilván ha a halat partra vetjük vagy a sejtet kivesszük a vérből vagy a bélférget a bélből, akkor megdöglik. De előtte élt.
de a petesejt egyik kritériumnak sem felel meg. nem tud osztódni sem. nincs pl citocentrumja, azt a hímivarsejttől kapja. megtermékenyítetlenül a szervezetben is csak 24 óráig életképes. nem tud anyagcserét sem folytatni(pusztán egy kevés tartaléka van, azt használja el), ugyanis körülveszi a zona pellucida, ami elválasztja a környezettől. a petefészekben teljesen "befagyasztva" tárolódnak, megragadva egy osztódás kellős közepén. megtermékenyítés nélkül ezt az osztódást nem is tudja befejezni.
és a bélférgek valóban csak gazdaszervezettel képesek életben maradni, de a petéik képesek betokozódni és nagyon sokáig ellenni gazdatest nélkül. aztán mikor bekerülnek egy szervezetbe akkor elkezdenek működni, szaporodni.
Az első annyiban téved, hogy sok élősködő van, amely nem képes más élőlények testén kívül élni, de mégis élőlényeknek tekinthetők.
Az ivarsejtek viszont nem, mivel nem képesek önmaguk reprodukciójára. (Meg több más okból sem)
L
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!