Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha Európában 230 V-os elektrom...

Ha Európában 230 V-os elektromos hálózat van a háztartásokban akkor az USA-ban miért csak 110?

Figyelt kérdés
És ha az USA-ban becsavarnánk egy 230 V-ra tervezett izzót akkor hosszabb lenne az élettartama? Vagy bármi ami 230 V-ra készült hosszabb élettartamú volna ha Amerikában üzemeltetnénk?

2014. júl. 28. 01:58
 1/10 anonim ***** válasza:
38%
Ők még elmaradottabbak. Ha fejlődnek, lesz 120-130-..., végül ott is 230. A 230V-os izzó sokkal tovább tart ott, viszont nem világít, ami bizonyos hátrányt jelent.
2014. júl. 28. 06:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
56%

Ez a rendszer alakult ki náluk.

Sok tekintetben jobb és olcsóbb lenne ha egységesítenénk a feszültség szintet a világban de az amerikaiak nem fognak idáig alacsonyodni.

Van ilyen átalakító aminek a segítségével be lehet dugni az európiai eszközöket a kinti dugaljakba és a legtöbb modern elektronikai eszköz univerzális azaz működik 100-240V-ig. (Hajszárító,porszívó nem)

2014. júl. 28. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 2xSü ***** válasza:
85%

Minél nagyobb a feszültség, annál életveszélyesebb konnektort nyalogatni, viszont annál kisebb a hálózat vesztesége. Minél alacsonyabb a feszültség, annál biztonságosabb, viszont annál nagyobb a veszteség.


Pont ezért „szállítják” az elektromos áramot magas feszültségen.


A feszültséget ugye annyira lehet transzformálni, amennyire csak szeretnéd. Célszerű a kisebb feszültséget minél közelebb transzformálni a felhasználás helyéhez, mert annál kisebb lesz a vezetéken eső veszteség. Hogy az elektromos hálózaton a végfelhasználókhoz éppen milyen feszültség jut, az kb. megegyezés kérdése. Figyelembe kell venni, hogy minél nagyobb a feszültség, annál nagyobb távolságon üt át. A nagyobb feszültséghez célszerű nagyobb távolságnak lennie a két pólus között, vastagabbnak kell lennie a kábelek szigetelésének is.


Itt Európában 220, később 230 V lett ez az érték. Az ennél kisebb feszültséget – pl. egy USB töltő 5V-os feszültségét – már házon belül kell megoldani. Az, hogy Európán belül ez egységes, az szükségszerűbb. Az emberek a kontinensen belül gyakrabban utaznak, az adott országban előállított terméket gyakrabban szeretnék a gyártók mondjuk a környező országokba is exportálni, illetve szeretnék a felhasználók a környező országokban is használni. Tehát Európán belül egységes lett a végpontok feszültsége. Az USA és Európa között kisebb a piaci áramlás, és a felhasználók is ritkábban látogatnak át a másik kontinensre, így kevesebb indok van a feszültség szinkronizálására. (Hiszen az átalakítás erősen költséges, gyakorlatilag újra kellene építeni a végpontokat, új transzformátorokkal, új méretezéssel.)


> És ha az USA-ban becsavarnánk egy 230 V-ra tervezett izzót akkor hosszabb lenne az élettartama?


Bizonyára. Csakhogy az elektromos teljesítmény képlete: P = U² / R. Mivel az izzó ellenállása nem változik, ezért fele akkora feszültség esetén negyed akkora teljesítményt ad le. Ráadásul a fényerő nem teljesen lineárisan függ a feszültségtől, úgyhogy a 230V-os hálózatra tervezett 60 W-os izzó éppen hogy csak pislákolni fog.


> Vagy bármi ami 230 V-ra készült hosszabb élettartamú volna ha Amerikában üzemeltetnénk?


Pl. egy félvezetőket is tartalmazó eszköz esetén ez azt jelenti, hogy nem 5V-ra, vagy 19V-ra transzformálja le az eszköz a feszültséget, hanem csak 2,5V, illetve 9,5V-ra. Az adott feszültség már nem fogja működtetni az adott eszközt. Ha egy számítógépet, TV-t, hifit, elektronikát tartalmazó mosógépet kötsz 230V helyett 110V-ra, akkor egyszerűen nem fog működni. Adott esetben akár a készülék meghibásodásához is vezethet a dolog.


Ha egy fúrógépet, régi mosógépet, hűtőgépet kötsz 230V helyett 110V-ra, akkor a fúró kevesebb mint negyed akkora fordulatszámmal fog menni. Az eszközök vagy negyed akkora hatásfokkal működnek, vagy még kevesebbel, esetleg nem is működnek.

2014. júl. 28. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
78%

Az előző hozzászóló leírta nagyjából, mi van.


A lámpafoglalatok és a dugaljak nem kompatibilisek, tehát (szerencsére) a más feszültségre tervezett eszköz csatlakoztatása nem egyszerű.


Vannak olyan eszközök, amiknek intelligens tápegysége van, és mindkét feszültségről tudnak működni, ezekhez többféle dugaljba alkalmas adaptert is adnak általában. (Pl. a villanyborotvám is ilyen és a laptoptöltőm is)


A 110V előnye az, hogy nehezen csap agyon (de azért a kádban állva vizes kézzel megfogva a fázist az is agyoncsap). Hátránya, hogy nagyobbak a veszteségek, emiatt az utcán többnyire már nagyfeszültség van, és minden háznak saját transzformátora. Ha egy oszlop kidől, akkor az meg ott veszélyesebb mint nálunk.

2014. júl. 28. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
67%

Itt egy házi transzformátor és az utcai nagyfesz:

[link] ,-118.949736,3a,50.4y,95.42h,114.24t/data=!3m4!1e1!3m2!1s8-TKGgB5pf6DibN3vQ9qtA!2e0

2014. júl. 28. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim válasza:
67%

Az általad kérdezett feszültség szintek önkényesen megválasztottak.


Az amerikai 110 voltnak van néhány előnye, a legnagyobb pl az, hogy a kisebb feszültségen kevesebb lehet a halálos áramütés. De pl hogy mondjak egy másik múlt századi példát, az izzólámpák spirája zömökebb, és ezért tartósabb lehetett.


De vannak hátrányai is: nagyobb a feszültségesés, és ezért nagyobbak a hálózati veszteségek a fogyasztói szakaszon. Vagy pl. amikor az ingatlanodon belül építesz ki egy csatlakozást, a távolabbi végponton már eleve kisebb feszültségeket fogsz kapni. Szóval nem egyértelműen jobb a kisebb feszültség.


A lényeg, hogy a két hálózat sem feszültségében, sem frekvenciájában (ezt se feledd) nem kompatibilis. De ez olyan sok gondot mégsem okoz. Elvégre hajszárítót mégsem visz át az ember az óceánon :) A kapcsolóüzemű tápok pedig nevetve kezelik az általad fölvázolt problémát.

2014. júl. 28. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
55%

"Ha egy számítógépet, TV-t, hifit, elektronikát tartalmazó mosógépet kötsz 230V helyett 110V-ra, akkor egyszerűen nem fog működni."

A számítógépek (PC) ma már kapcsolóüzeműek, így ezek többnyire működnek.

Mosógép nem fog menni.

2014. júl. 28. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

bolondbiztosabb.

lehet, h ott csak 12 V-os hálózatot kéne kialakítani

2014. júl. 28. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

7-es


"""A számítógépek (PC) ma már kapcsolóüzeműek, így ezek többnyire működnek"""


Aki ért a kapcsoló üzemű tápegységek működési elvéhez az tudja, hogy egy 230 voltra tervezett (+ - 10%) tápegység 110 volton nem fog működni, sőt a benne lévő szabályzó elektronika tönkre is mehet (bár erre kicsi az esély a védelem miatt)

2014. júl. 29. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:

Az eddigi hozzászólásokból kimaradt, hogy 110v-os ugyan biztonságosabb érintésvédelem szempontjából, de négyszer nagyobb keresztmetszetű vezetékek kellenek ahhoz, hogy ugyanannyi teljesítményt tudjanak átvinni, mint a 230v-os hálózat (azonos veszteség/melegedés mellett).

Tehát biztonságosabb, jóval drágább. Ennek előnyével és hátrányával.

2021. febr. 22. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!