Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Elektromos távvezetékháhózatba...

Elektromos távvezetékháhózatba becsapó villám plusz energiaként jelentkezik a szolgáltatónál-termelőnél? Persze, ha nem omlik össze a hálózat. Ha van ilyen becslés vagy statisztika, hol tudnám elérni?

Figyelt kérdés
2011. ápr. 29. 08:14
 1/7 anonim ***** válasza:

Valóban plusz energia fizikai értelemben a villám...

Technikai értelemben azonban semmiképpen, mert sem a feszültsége sem a "hálózati frekvenciája" nem kompatibilis a távvezetéken továbbított elektromos energiával. Ergo a villácsapás energiája "csak" egy zavarjel a hálózaton, és nem felhasználható energia.

2011. ápr. 29. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Pontosan! Egy impulzus csupán, ami inkább rossz, mint jó.

Elvileg(!) ha lenne olyan szerkezet, ami be tudja fogni a villámot és olyanná tudná transzformálni és tárolni, hogy használható legyen, akkor sok energiát nyerhetnénk ki belőle.

2011. ápr. 29. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
A villám egyenáram a vezetékben pedig váltakozó van.
2011. ápr. 29. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 dellfil ***** válasza:

Körülbelül annyira plusz energia, mint a távvezetéket érő napsugárzásé. Vagyis semennyire. Legfeljebb "megszólaltatja" a vészlekapcsoló rendszert.


dellfil

2011. ápr. 29. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

"Elvileg(!) ha lenne olyan szerkezet, ami be tudja fogni a villámot és olyanná tudná transzformálni és tárolni, hogy használható legyen, akkor sok energiát nyerhetnénk ki belőle."


Ez nem igaz. A villámban elég kevés energia van. Hatalmas a feszültség, meg az áramerősség, de ez a másodpercnek csak a törtrészére jelenik meg.

2011. ápr. 30. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Bandit87 ***** válasza:

A hálózati távvezetékekbe be vannak iktatva védelmek, mint például a szikraközök. Ezek mindenképpen kioltják a túlfeszültséget. Ha transzformátorállomás közelében történik az eset akkor a transzformátorok védelme lép életbe. És még sok-sok védelem van, olvadóbiztosíték, megszakítók, szakaszolók stb...

Ha mégis eljut a fogyasztóhoz, akkor egy feszültséglökésként jelentkezik és tönkre is mennek a berendezések, ha nincs védelem.

2011. máj. 1. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

A túlfeszültség levezetőkről sok szó esett, a villám által a földi végpontban képviselt energiáról nem sok. Ezt pótolnám.


Hatalmas tévhitek keringenek a villám energiájáról. Csak gondoljunk bele, keressünk rá a NET-en különböző hadieszközök energiáira (kézigránát, bombák, stb.). Ezt számoljuk át Joule-ból kWh-ba (3.6millióval való osztás), aztán rájövünk, hogy a villám-mesék energiaszintjeivel akár városokat is el lehetne pusztítani. Márpedig zivatarok közben nem szoktak városok elpusztulni a villámcsapásokban, sőt, még az emberek 10%-a önállóan is túléli a villámcsapást, ha van segítség, akkor ez az arány közel 100%.


A legnagyobb gyakoriságú negatív polaritású villám, ami a villámok több, mint fele energiája 1-2kWh. Azaz szinte semmi. Ehhez képest a létező legnagyobb villámcsapás, ami kb. minden 500. villám, annak kb. 40x ekkora az energiatartalma. De még az sem ér semmit.


Egyszer kiszámoltam, ha Magyarországon az ÖSSZES lecsapó villám energiáját 100%-os hatáfokkal tudnánk hasznosítani (azaz az összes villám oda csap, ahol el lehet tárolni mesébe illő hatásfokkal), akkor 1 évnyi villámcsapás 1 évben az ország villamosenergia igényét 67 másodpercig tudná biztosítani. (tájékoztatásul 1 évben 31.557.600mp van! És ha figyelembe vesszük, hogy a találatok elenyésző része talál el egyáltalán távvezetéket, amivel nem hasznot, hanem problémát okoz, akkor ebből ezredmásodpercek sem maradnának.


Akit a téma bővebben érdekel, ajánlom figyelmében Prof. Dr. Horváth Tibor - Villámvédelmi felülvizsgálók kézikönyvét. Aki a BME VET Nagyfesz csoport weboldalán alaposan kutat, meg fogja találni PDF-ben.

2011. szept. 14. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!