"Az áramot vezető huzalban nem az történik, hogy az elektronok belépnek az egyik végén és ki a másikon, ahogy pl a víz a gumicsövön. Az áram az erőműből jön, átmegy a huzalon, de a huzalt alkotó elektronok végig a helyükön maradnak. " Jó ez így?
Nem váltóáram, hanem váltakozó áram. És akkor is mozognak, csak mp-ként 50x megfordul az irányuk.
Tekintve, hogy fénysebességgel haladnak, akár végig is haladhatnak a huzalon...
Igen a huzal elektronjai (az adott fématom vegyérték elektronjai pontosabban) mozognak, de elég lassan. A sebességük az ún. driftsebesség:
Igen az előzőnek van igaza .
Úgy kell elképzelni a vezetéket és az áram kapcsolatát mint a Newton bölcsőjét , csak maga a láthatatlan lökéshullám terjed közel fénysebességgel de ez belátható is mivel nincs ott semmi.
Ahogyan a Newton bölcsőjében is mozdulatlanul állnak a golyók mégis átfut rajtuk egy láthatatlan impulzus ,na pontosan így vezetik a szabad elektronok a mágneses térrel "meglökött" golyókat amik itt az elmozdulható elektronok.
A túloldalon a fogyasztó ha rákötöd mivel az is vezető, képes átvenni ezt az elektronok által közvetített lökéshullámot , ez az elektromos áram lényege .
Az már hogy hány cm/s al vánszorognak az elektronok lényegtelen mivel csak az számít hogy az erőműben mekkora pofont adtak a generátor tekercseknek.
Vedd észre hogy ha elektromágnessel játszol annál nagyobb a feszültség egy adott tekercs-mágneses tér párosnál hogy minél nagyobb sebességgel nyomod bele a mágnest a tekercsbe.
A kivehető teljesítményt meg az határozza meg hogy az adott sebességen mekkora mágnes -tekercs páros mozgott .
Ez is logikus ,képzeld el hogy kicsi tekercsnél 100 elektronnak adsz pofont de egy nagyobb tekercsnél már 100 000 elektronnak viszel be egy erőt. Kis generátor kis teljesítmény ,nagy generátor nagy teljesítmény .De nem ingyen mert minél nagyobb a tekercs -mágns tér annál nagyobb a fékező erő is Lenz törvény ...
Mi az, hogy a vezeték elektronjai?
A vezeték vezető anyagból, jellemzően fémből van,
amelyben delokalizált elektronok ( elektronfelhő ) van jelen. Az áramforrásnak sincs végtelen mennyiségű elektronja, így kigondolhatod magadtól is, hogy a vezeték elektronjai vándorolnak egyenáram esetén az egyik irányból a másik irányba.
Mivel azonban az erőmű AC ( váltakozó áramú ) így az elektronok elindulnak az egyik irányba, majd megállnak és pont ugyanennyi a másik irányba, ismét megállnak és apacuka... ez megy állandóan másodpercenként ötvenszer. 50 Hz-es a hálózati feszültség jel tudni illik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!