Valakinek van tapasztalata a Celestron 40az csillagvizsgálóról?
Üdv, szeretnék venni egy távcsövet amivel bámulhatom a csillagokat/bolygókat de nem kell egyelőre annyira drága. A minap láttam az Auchan-ban 10e Ft.-ért ezt a Celestron 40az-t és felkeltette az érdeklődésem, itthon keresgéltem a google-n hátha vannak valami felvételek különböző nézetekről de alig találtam. Kérdésem az lenne, hogy esetleg van köztetek olyan akinek meg van ez a csillagászati teleszkóp és tudna valamit mondani róla, például a hold mennyire jól látható, esetleg Mars, Jupiter, Szaturnusz-ig be lehet-e vele fogni valamit? Az nem baj, ha a Szaturnusz vagy a Jupiter olyan mint szabad szemmel a hold(kicsike) az a lényeg, hogy lássam mert sohasem láttam eddig és szeretném életemben látni egyszer mielőtt meghalok :D
Néztem ezt a 70EQ-t is ami picivel drágább 35e Ft körül van, ez lenne a másik, hogy mennyivel jobb és megéri-e rá költeni? Ha mondjuk a Hold kb 1.5x nagyobban látszik akkor nem érdekes, de ha olyan 3x nagyobb, akkor várom a tapasztalatokat :D
Először is ajánlott olvasmány: [link]
Miután a 40az-nek még a fókusztávolságát is nehezen találom, ezért elég lesújtó vélemény kezd kialakulni bennem róla.
Említed a 70eq-t, de amellett alternatívaként figyelmedbe ajánlom ezt is: [link] Optikailag ugyanazt tudja, csak az állványzata más. Kapásból a 70eq mechanikájáról sok jót nem olvastam, szóval ez még jobb is lehet. (Amúgy az a különbség, hogy az 'az'-t csak függőleges tengely körül tudod forgatni, az 'eq'-t viszont helyesen elhelyezve a Föld tengelyével párhuzamos tengely körül is, ami miatt egyszerűbb követni vele a csillagokat.) Ha elmész egy márkaboltba, akkor gondolom meg tudják neked mutatni mind a kettőt. Mindenképpen azt vedd, amelyiket finoman tudod forgatni, és jól rögzíteni.
Végezetül: ha félévente egyszer körbenéztél a tiszta éjszakai égbolton, akkor szinte biztos, hogy láttad már a Jupitert, Szaturnuszt és Vénuszt, legfeljebb nem tudtad, hogy azokat látod. Ezt kiküszöbölendő szeretnék ajánlani egy interaktív csillagtérképet: [link] Ahhoz is hasznos, hogy tudd merre fordítsd a távcsöved.
Bocsánat, butaságot írtam… Mindet tudod forgatni vízszintes irányban (szóval bármilyen irányba be tudod őket állítani), viszont a másik forgástengely az 'az' esetben a függőleges, az 'eq' esetben pedig egy a Föld-tengelyével párhuzamos irány. Ez utóbbi elvileg kényelmesebb a csillagok vizsgálatához, és kényelmetlenebb az egyéb tereptárgyakhoz.
Szerintem neked egyelőre mindegy, melyiket választod, a lényeg az, hogy ne lötyögjön (már az előző hozzászólásomnál is kerestem ezt a szót…) rajta a távcső, különben tízszeresnél nagyobb nagyítás esetén semmit nem fogsz tudni kezdeni vele.
Szerintem azt a 40-est felejtsd el, ha az ökölszabályt nézzük akkor max 80-szeres nagyítást tudna elérni (bár gyanítom már ott is szétesne a kép ennél a tubusnál), amivel még alig látni valami a bolygók korongjaiból, a kis átmérő miatt részleteket meg nem tudna hozni, bár ezt olyantól kellene kérdezni aki már beletekintett ilyenbe.
Ilyen összeg körül inkább binokulár, akár egy minőségibb ami univerzális, és később is jó lenne (sőt ha jól tudom ennyiért már van 50-es is).
A 70EQ már inkább alkalmasabb élményszerzésre, és igen, megéri a többlet. (Na persze ilyen alapon megéri a 200.000-es Apokromát is, meg amik még utána jönnek azok is :) )
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!