Mi az a multiplicitás és hogy kapcsolódik a karakterisztikus egyenlethez?
A multiplicitás az a többszörös gyököt jelenti, például az (x-4)^6=0 egyenletnek a megoldása 4, aminek a multiplicitása 6, mivel az x-4 6-szor kiemelhető;
(x-4)^6=(x-4)*(x-4)*(x-4)*(x-4)*(x-4)*(x-4)*(x-4)
A karakterisztikus egyenletben csak annyi az érdekesség, hogy az algebrából tanultak alapján a polinom deriváltjának ugyanaz a gyöke, ezért ha a felírható másodfokú egyenletben ugyanaz a két gyök, akkor más a forgatókönyv, mintha nem lenne.
Na, az elsőt, amit leírtál, azt nem nagyon értem.
Amit az előbb leírtam, akkor egy kicsit leegyszerűsítem:
Másodfokú egyenleteknél van egy megoldóképlet, amit tudunk használni a gyökök meghatározásához, aztán a gyököket felhasználva fel tudjuk írni az egyenlet szorzatalakját:
1) x^2+x-6=0
Oldjuk meg az egyenletet megoldóképlettel, megkapjuk, hogy x1=2 és x2=-3, tehát a szorzatalakja:
(x-2)(x+3)=0, ennek tényleg az a megoldása, amit kiszámoltunk. Ebben az esetben a 2 és a -3 egyszeres gyökök (csak 1-1 olyan tényező van, amibe ha beírjuk a gyököt x helyére, akkor megoldást kapunk).
2) x^2+4x+4=0
Megoldóképlettel kijön, hogy x1=-2 és x2=-2, tehát felírható, hogy
(x+2)*(x+2)=0
Ebben az esetben a -2 kétszeres gyök, mert a szorzatnak 2 olyan tagja van, amibe ha x helyére beírjuk a -2-t, akkor megoldást kapunk.
Ha ezt az egyenletet írjuk fel:
(x-3)*(x-3)*(x-9)*(x+5)*(x+5)*(x+5)*(x+5)=0, akkor ennek az egyenletnek a megoldásai 3; 9 és -5. A 3 2-szeres, a 9 1-szeres, a -5 pedig 4-szeres gyöke az egyenletnek.
Így már érthető?
Köszönöm szépen mindenkinek ezt értem csak a sajátértékegyenletnél a kép nem akar összeállni számomra.
∑_{j=1}^{n} (A_ij-λδ_ij)*c_j=0
Ennek az egyenletnek a megoldásának feltétele, hogy det(A-λ)=0, ezt se értem hogy miért, de elfogadom.
Ez a szekuláris egyenlet, ha jól tudom, ebből kijönnek az λ értékei. Ha λ egyszeres gyök, akkor ezt az első egyenletbe helyettesítve n-1 független egyenletet kapunk, n ismeretlennel. Miért? Ezt nem értem...
Amikor λ többszörös gyök, azzal kapcsolatban is lennének kérdéseim, de arra szerintem rá tudnék jönni, ha ez tisztázódna.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!