Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Így elő lehet állítani étert?

Így elő lehet állítani étert?

Figyelt kérdés
Ha kénsavat és etil-alkoholt összeöntök mjad az oldatot desztillálom és mivel az éter forráspontja alacsony ezért elvileg annak kéne keletkeznie. Helyes az elképzelés?

2014. jún. 21. 20:11
1 2
 11/20 C2H5OH ***** válasza:

Megfelelő védőfelszerelés és elszívó nélkül neki se állj.


Eleve honnan szereznél hozzá desztilláló berendezést és elektromos főzőlapot? Ezek nem olcsó dolgok... plusz, mivel víz is fog keletkezni, így utána CaCO3-tal kezelhetnéd ami a felesleges vizet elvonná. Kellene még egy extrakciós tölcsér is meg híg NaOH oldat a maradék sav lekötésére... olyan 50-60 ezer forintnál járunk alsó hangon.


Ezt a reakciót egy percre sem hagyhatod ott, védőszemüveg, köpeny, poroltó, gumikesztyű a legalapabb. A te tudásoddal nem tudom, mennyire tudnál összeszerelni még egy desztilláló berendezést is, arról pedig végképp nagyon szomorú kilátásaim vannak hogy hogyan tárolnád. Állás közben simán keletkezhetnek peroxidok az éterből, így folyamatosan hűtened kellene.


Anyu nem hiszem hogy túl boldog lenne, ha az étered a konyhában tartanád...

2014. jún. 22. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 A kérdező kommentje:
Már kész a desztilláló berendezés, de most nem magyarázom el, hogy néz ki. Elektromos főzőlap van. És már írtam, hogy ugye ott az éter benne az oldatban. Na azt desztillálnám kb. 70 fokon és akkor a víz nem, de az éter elpárolog valamint ha van benne feles etanol az se megy át. Így akkor sikerülne desztillálni. Bár azt remélem, hogy az éter és a víz között a hidrogén kötés nem fogja annyira megemelni az éter forráspontját. Így a sav probléma is meg lenne oldva, mert a kénsav forráspontja meg jóval 300 fok felett van. Védőfelszerelés is van poroltó helyett meg ott a slag. A tárolást azt majd meg hűtőbe ha anyu engedi :D Meg nem 40 fok melegben használnám. Már csak az jutott eszembe hirtelen, hogy ugye a kénsavban benne van az etanol. Na ha ezt elkezdjük melegíteni, akkor a benne levő etanol nem fog elkezdeni forrni vagy a kénsav megköti annyira, hogy ne forrjon egészen 130 fokig? Mert akkor viszont nyomás alatt kell csinálni.
2014. jún. 22. 22:40
 13/20 C2H5OH ***** válasza:

Még mindig nem érted...


Nincs étered az oldatban. Az éter le fog csapódni egy másik lombikba, ez az egész deszti lényege...


A reakció 140 fok közelében megy végbe. Ismétlem, a reakció 140 fok közelében megy. Ekkor lesz éter. Éter keletkezik, de csak 140 fokon. Éter csak 140 fokon lesz. Remélem így eljut az agyacskádig. Ha összeöntöd az etanolt a kénsavval szobahőmérsékleten, még nem lesz semmi, kárba megy az egész mert dietil-szulfátot kapsz.


A kénsavhoz cseppenként adod hozzá az etanolt, amit 145 fokon forralsz. Folyamatosan hűtöd a felfogócsövet hideg vízzel, így le fog csapódni szépen az étered.


88%-os kénsavval elég lassan fog menni, mert így is egyre fogyni fog a kénsavad és a reakcióban víz is keletkezik ami eleve hígítja az anyaoldatot.


Mi a fenének akarod az étert a hűtőben tárolni? Mellesleg gondolom műanyag palackban amennyi eszed van ... ne haragudj de hárman magyarázzuk neked, hogy kérlek, ne csináld, nem neked való. Itt senki sem akar királyt játszani, de egyszerűen azt sem bírod felfogni kedves kérdező, hogy az egyes reakcióknak van hőmérsékletfüggése és nem szimpla összeöntögetős játék a kémia.


"Poroltó helyett ott a slag" :DD


Kell még egy katalizátor is, anélkül meg fog állni húsz fokon a dolog. Szóval annyira nem aggódom, lehet el sem tudod kezdeni az egészet.

2014. jún. 22. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 A kérdező kommentje:
Értem én, hogy 140 fokon van az egész és, hogy sanszos, hogy az éter gáz halmazállapotú amit majd cseppfolyósítani kell ez oké. Viszont ezt is desztillálni kéne mert gondolom víz is át fog menni. Ja és már írtam, hogy a kénsavat be tudom töményíteni ha arról van szó. Miért ne tárolnám hűtőbe? Azt hittem a tárolással az a bajod, hogy nem tanácsos melegben tárolni, de akkor ott a pince mindegy csak hideg legyen. Amúgy meg nagyon szép üveg palackok vannak itthon amiben lehet tárolni.
2014. jún. 22. 23:14
 15/20 A kérdező kommentje:
Engem jobban idegesít az, hogy eddig egyik kérdésemre se válaszoltatok úgy igazán csak irkáljátok, hogy veszélyes meg kinyírod magad. Szokásos válaszok amikor bármit kérdezek ezen az oldalon -.-
2014. jún. 22. 23:17
 16/20 C2H5OH ***** válasza:

In vitro cseppfolyósítod LEGALÁBB 50 cm-es hűtőcsővel. Ha nem, nem garantálom hogy balesetmentes lesz a dolog.


Tárolása barna edényben, hűvös helyen. De mire kell neked éter?

2014. jún. 22. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 A kérdező kommentje:
Van egy jó kis recept ami éter mellett efedrint is tartalmaz. Nem mintha drogozni akarnék csak kíváncsi vagyok tudok e csinálni olyat.
2014. jún. 22. 23:21
 18/20 C2H5OH ***** válasza:

Te ugye tisztában vagy vele, hogy nem vagy normális? Egy gyakorin érdeklődsz étercsinálásért, mert metamfetamint akarsz gyártani miután láttál 2 breaking bad részt?


Ne haragudj, de a saját magad érdekében jelentettelek. És ezt le is írod a világhálón... neked tényleg elmentek otthonról.


Majd ha a TEK betöri az ajtód akkor ne rám mutogass, én ehhez nem asszisztálok. :D És még neked áll feljebb, amiért nem segítek neked nulla kémiatudással veszélyes oldószereket gyártani. :D

2014. jún. 22. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 A kérdező kommentje:
ez csak elméleti kémia nem hiszem hogy tudnék csinálni egyébként methet meg alapból étert sem. Ez inkább csak egy elképzelés nekem mert nagyon szeretem a kémiát. Sok hülye dolgot "csináltam" már elméletben pl. bombákat meg hasonlók. Nem lennék hülye ide kiírni ha tényleg csinálni akarnék.
2014. jún. 22. 23:35
 20/20 A kérdező kommentje:
és elnézést a az egyik mondatomban azt írtam hogy "csak kíváncsi vagyok tudok e csinálni olyat." az a tudok az tudnék akart lenni.
2014. jún. 22. 23:37
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!