Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A közegellenállás függ a...

A közegellenállás függ a levegő, vagyis az "anyag" sűrűségétől? Az anyag sűrűsége függ a hőmérséklettől? Vannak ezekre képletek, arányok?

Figyelt kérdés
Szájbarágós magyarázatnak is örülök, de beérem egy képlettel is, de jobb szeretém ha meg is érteném a dolgokat. Szóval valami olyan kellene, hogy hogy kell kiszámolnom azt az erőt, ami a zuhanásra hat a golyóra, aminek felülete tömege mindene adott. Különböző tereket hoznék létre, levegőből, héliumból, vízből, és feltételezem ezekben másképp esik a golyó, ami közös bennük gondolom az a gravitációs erő.

2014. jún. 18. 08:32
1 2
 1/15 Shai-Hulud ***** válasza:

Nem a sűrűségtől függ, hanem a közeg viszkozitásától. Egy kis sűrűségű anyag is lehet nagy viszkozitású, például az olaj sűrűsége kisebb a vízénél, de a viszkozitása nagyobb.

A számítási eljárás nem egyszerű, a test alakjától, a mozgás sebességétől is függ.

[link]

2014. jún. 18. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
test alakja gömb
2014. jún. 18. 09:14
 3/15 meteorologus8 ***** válasza:

A közegellenállásnak két döntő (és még sok egyéb) fajtája van, a súrlódási ellenállás és az alakellenállás.

[link]


A súrlódási ellenállás lassan süllyedő, kis testeknél jelentős (homokszemek, por, stb.). Ilyenkor a közegellenállás egyenesen arányos a sebességgel, a test átmérőjével és a folyadék viszkozitásával (nem a sűrűségével).

F = 6 * pi * eta * r * v

[link]



Az alakellenállás a gyorsan haladó, nagyobb testeknél jelentős (kövek, labdák, hajók, autók, repülők). Ilyenkor a közegellenállás négyzetesen arányos a sebességgel, egyenesen arányos az áramlásra merőleges felülettel, szintén egyenesen arányos a közeg sűrűségével és a test alakjára („áramvonalasságára”) jellemző légellenállási együtthatóval.

F = ½ * ro * Cd * A * v^2

[link]


A fentiekből következik, hogy nagy testeknek a légellenállása rohamosan (négyzetesen) nő, erre vezethető vissza pl. az autók fogyasztásának négyzetes növekedése a sebességgel.


A zuhanó (süllyedő) test a gravitációs erő és a közegellenállási erő kiegyenlítődése után már nem gyorsul tovább, hanem állandó sebességgel esik. Ez a határsebesség.

[link]

2014. jún. 18. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
Golyónál a Cd=0,45?
2014. jún. 18. 09:38
 5/15 A kérdező kommentje:

F = Fg + Ff + Fk

Ahol

Fg = (m) * g

Ff = (-rók*V)*g

Fk = (-1/2 * c * A * rók * v^2) * egy( v - vszél )


m=test tömege

g=gravitáció vektora (0,-9.81)

rók=közeg sűrűsége

V=test térfogata

c=anyagi tényező

A=test felülete (keresztmetszet)

v=test sebességének vektora

egy(vektor) = normalizálja a vektort, egységre veszi

vszél = szél vektora


Ezekkel a számításokkal lehetséges akkor kiszámolni egy adott tömegű golyó útvonalát, sebességét dt időközönként, ha az F erő hat rá összesen?


A golyó elmozdulásának számítása:


a = F / m


dv = a * dt


v = v + dv


dh = v * dt


h = h + dh


a=gyorsulás

dv=sebesség változása a testnek (vektor)

dh=helyzetváltozása (vektor)

h=helyzete a testnek (vektor)

2014. jún. 18. 21:35
 6/15 meteorologus8 ***** válasza:

Jónak tűnik a számításod.

Az F = Fg + Ff + Fk egyenletben az első tag a gravitáció, a második a felhajtóerő, csak a harmadik a közegellenállás.

* Csak hogy bonyolódjon a dolog, ha a tested aszimmetrikus vagy forog (pl. szárny vagy csavart labda), akkor bejön még egy negyedik tag, a hidrodinamikai felhajtóerő is.

2014. jún. 20. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
Segíts már még, de amúgy ez egy rendes golyó, egy gömb, igazából programozási feladatnak találta ki, mindig szeretem volna szimulációt írni de sose értettem még ennyire a fizika ezen részére :D szóval ilyen kisdoglok, hogy megvan adva a terep mérete méterben, hogy hol a labda kezdetben, ez a labda milyen anyagból van, ez csak a tömegéhez kell, meg a sugara van még megadva, és akkor ha mondjuk a bal szélről indul egy jobbra irányuló X m/s sebességgel, akkor látszik, ahogy a görbe pályát kirajzolja. Nem akarok rakéta rögpályákat számolni, de egy olyat szeretnék belevinni, hogy egyik közegből a másikba átesik, és ott akkor látszódna valami változás, legegyszerűbb amikor levegőből átesik a vízbe, csak írták, itt hogy a sűrűséghez nem sok köze van.. meg hát ha az alap függvények megvannak akkor más bolygókat is lelehet szimulálni, mármint az ottani légkört, ami elemeket eddig készítettem, az a golyó, és akkor állíthatók a paraméterei, meg a közeg, ami számomra téglalap kiterjedésű, vannak tulajdonságai, ezekből kijön az Össz erő ami a benne lévő golyóra hatni képes, a program nézi a golyó az adott közegbe van-e a golyó, ha igen, akkor a közeg összerejével változtatja a golyó sebességét. Mégtutibb lenne ha lenne valami írás a nyomás és hőmérséklet hatásairól, szóval akkor a virtuális terem hőmérsékletét is lehetne szabályozni meg ilyenek, nagyfalat de valamikor el kell kezdeni :) Várom örömmel a segítségeket, tanácsokat!
2014. jún. 20. 18:49
 8/15 A kérdező kommentje:
És akkor érdekelne, hogy lehet gumi labdát csinálni, ami pattog is a szilárd talajon :)
2014. jún. 20. 18:51
 9/15 meteorologus8 ***** válasza:

A nyomás, sűrűség, hőmérséklet kapcsolata (ideális gáz egyenlete):

p = ro * R * T

p a nyomás (Pa)

ro a sűrűség (kg/m3)

R = 287 J/kgK gázállandó

T a hőmérséklet (K)


Innen már szabadon változtathatsz minden paramétert.

A visszapattanás egyszerű:


ha (y koordináta <= 0)

y koordinátát szorozzuk -1-gyel

y sebességkomponenst szorozzuk -1 -gyel

2014. jún. 20. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

Az R az mindig annyi?

A pattanás pedig csak annyi, hogy a sebesség irányvektorát ellentétére váltom? Semmi lassítás nem kell bele? a pattanás pillanatában ugyanakkora sebességgel indul felfele mint amilyen sebességgel érkezett le?

2014. jún. 21. 01:17
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!