Egy gramm, közel 100%os tömegszázalékű alkohol, hány gramm vizet von el a szervezettől a lebontódás során?
1.
A dehidratáltság csak a másnaposság egyik oka. Főleg akkor jelentős, ha híg alkoholos italt fogyaszt valaki. Komolyabb másnaposság esetén jelentős a szerepük az alkohol bontás átmeneti termékeinek.
2.
Nem az alkohol lebontása okozza a dehidratációt. Az alkohol lebontása során az etanol oxidálódik, először acetaldehiddé (etanallá, ő nem túl kedves vegyület a tastben), majd ecetsavvá (a vérkeringésben ő sem feltétlenül hasznos), végül acetil-koenzimA-vá, és ez belépve a citromsavciklusba metabolizálódik. A folyamat során NADH keletkezik, ami a terminális oxidációban hasznosul. A folyamat során egyébként víz keletkezik.
Az alkohol fogyasztása elsősorban azért vezet kiszáradáshoz, mert hatással van a vese működését szabályozó hormon a vazopresszin (ADH) termelésére. Az ADH serkenti a vízvisszaszívást a vesében, azaz hatására kevesebb vizet veszítünk. Azonban a (híg) alkohol gátolja a vazopresszin felszabadulását, ezért csökken a vesében a vízvisszaszívás mértéke. Emiatt megnő a kiválasztott vizelet mennyisége azaz az alkoholos italok túlzott fogyasztása (paradox módon) kiszáradáshoz vezethet. (Egyébként úgy tudom, a túl magas alkohol koncentráció a vérben már serkenti az ADH elválasztást, és így gátolja a túlzott vizelet ürítést).
3.
A fent említett okok miatt nehéz megmondani, adott mennyiségű alkohol mennyi víz elvonását okozza. Ez ráadásul személyenként sem feltétlenül egyforma. És nem ugyanannyi víz elvonását okozza adott mennyiségű tiszta szesz, illetve azonos alkohol tartalmú alkoholos ital (pl. sör) elfogyasztása. (Plusz a tiszta szesz azonnali szövetelhalást okoz az emésztőrendszer hámjában.)
Itt lehet olvasni bővebben a másnaposságról (angolul):
Desztillációval közel 96%-os alkoholt kaphatsz. 96%-ról 100%-ra való töményítése az alkoholoknak kénsavas vízelvonással és szerves oldószerekkel történik.
Azeotrópikus szeparáció során benzolt használnak, és a közel 99%-os alkohol mellett marad egy kis benzol is, 0-1% között.
Így technikailag minimális részben ezek benne maradnak, de nem igazán szeretne szerintem senki benzolt iszogatni bármilyen mennyiségben.
A benzol még nem káros határértéke 0.005 mg/l (5 ppb), ami 0.1%-os tartalom mellett 100g oldatot nézve 0.1g, ami 100 mg. Cirka 10000 mg lenne a halálos adag, így ez már annyira nem vészes, viszont ennyi is már nagyon erősen karcinogén, fejfájásaid lesznek, hánysz, elájulhatsz, kis eséllyel kómába kerülsz.
A másnaposság mellé kapnál egy elég nagy esélyt a leukámiára is, hiszen ekkora adaggal bombázni a szervezeted sanszos, hogy a csontvelődre és a vérképző rendszereidre is hatással lesz. A másnaposságba valószínűleg nem halnál be, de az esetleges hosszú távú hatások szövődményeibe már lehet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!