Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hétköznapi ember számára is...

Hétköznapi ember számára is érthető módon hogyan lehetne röviden leírni, hogy mi az az euklideszi tér?

Figyelt kérdés

2014. jún. 3. 21:49
 1/7 anonim ***** válasza:
52%

Hilbert tér egy speciális esete. Ezt nem lehet egyszerűen elmagyarázni. Van rá egy rakat axióma, minden olyan vektorok halmaza amelyekre az axiómák igazak, az euklideszi tér.

A Hilbert tér olyan skalárszorzatos tér, amely a skalárszorzat által definiált normára nézve teljes. Ha ehhez hozzátesszük a párhuzamosságot, akkor kapunk euklideszi teret (bár ez utolsó mondatban nem vagyok egészen biztos).

2014. jún. 3. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
52%

Úgy nagyon dióhéjban és a teljesség igénye nélkül: olyan tér, amely bármely két pontjának távolsága pozitív.


Kicsit máshogy: az a tér, ami egy teljesen hétköznapi ember számára is érthető, még ha az axiomatizálásával ( [link] , ezt inkább angolul nézd, a magyarban így első olvasásra vannak hülyeség gyanús dolgok) nincs is tisztában.


(22:17, az euklideszi teret nem feltétlenül jó összekeverni az euklideszi geometriával.)

2014. jún. 3. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
52%

Hétköznapi ember számára:


Olyan tér, mint amilyet maga körül lát. Vagy ha ez nem mond neki sokat, akkor: egy sima asztalra kiterített papírlap.

2014. jún. 3. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
52%
Na… Izé… Én is ezt akartam mondani lényegében, csak nem sikerült. Szóval köszönöm, 22:44.
2014. jún. 3. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Hát, köszi... :) És akkor mi az, ami nem az? Szóval milyen tér van még?
2014. jún. 4. 08:51
 6/7 anonim ***** válasza:
Lényegében mondhatni, hogy végtelen sok tér van. Van a vektor tereknek egy axióma halmazuk. Minden olyan halmaz, amelyekre igaz ez az axiómarendszer az lineáris tér avagy vektortér. Több axiómát bármikor tehetsz hozzá(, de kevesebbet nem), attól még vektor tér lesz és itt kezdődnek a többi terek. Például amit már fentebb is említettem, a Hilbert-tér. Úgy hangzik a fogalma, hogy olyan skalárszorzatos lineáris tér, amely a skalárszorzat segítségével definiált normára nézve teljes. Ezt nem kell most értened, a lényeg hogy a mondat első felében benne van, hogy lineáris tér, innentől kezdve bármilyen axiómák vannak még ezek mellett ez már vektor tér marad. Azért mondtam, hogy végtelen sok van szinte, mert Te is bármikor konstruálhatsz egyet. Fogsz egy lineáris teret és dobálsz hozzá még néhány tulajdonságot, kitalálsz neki egy metrikus tenzort és miegymás.
2014. jún. 4. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Ami nem az, az például egy gömbfelület vagy egy nyeregfelület.


3 dimenzióban nem lehet elképzelni, csak bizonyos jelenségekkel lehet szemléltetni: pl. olyan tér, amiben a háromszög szögeinek az összege nem 180 fok hanem több vagy kevesebb. Vagy ha egy rudat önmagával párhuzamosan mozgatsz úgy, hogy végül visszatérjen az eredeti helyére, akkor a végén nem lesz párhuzamos azzal, mint amikor elindult.

2014. jún. 4. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!