Sav-bázis reakció. A víz a bázis?
Sav+bázis reakciójánál protonátmenet történik, amelyik molekula protont ad le, az a sav, amelyik molekula protont vesz fel, az a bázis. Akkor ennél az egyenletnél (és úgy általánosságban, ha víz képződik), a víz lesz a bázis?
Mg(OH)2+2HNO3=Mg(NO3)2+2H2O
Illetve pontosan a kérdés: melyik anyag viselkedett
savként/bázisként?
Kicsit kuszán fogalmaztam fent.
Nem, szerintem az a bázis ami a protont felveszi, ebben az esetben a
-OH ionok, mert a fenti reakcióban a disszociált ionok vesznek részt.
Az -OH (hidroxil gyök) a bázikus, ez különösen fémekkel erős savakat hoz létre.
A magnézium-hidroxid nem jól oldódik vízben ezért gyenge bázis (gyenge lúg).
A salétromsav viszont erős sav.
Ez a két kiinduló anyag, és keletkezik fémsó (magnézium-nitrát) és víz.
Köszönöm mindkettőtöknek!
És az NH3+HCL=NH4CL esetében mi viselkedik savként és mi bázisként?
Kérdező! Az általad vázolt nézőpont a Broensted-féle sav-bázis elmélet. Más sav-bázis elméletek, definíciók is vannak, de ez a legelterjedtebben alkalmazott, ezt kell ismerni középiskolában is.
Az eredeti kérdésben szereplő egyenletben valóban a hidroxidion (OH-) lesz a bázis (a proton felvevő).
#3
A hidroxilgyök egyes molekulák (pl. víz) homolitikus bomlásával jön létre. Párosítatlan elektront tartalmaz. Nem összekeverendő a hidroxidionnal!
"ez különösen fémekkel erős savakat hoz létre"
Ezt a mondatrészt nem igazán tudom értelmezni. Ha azt írod, bázikus, miért hoz létre savakat? Vagy itt a reakcióban keletkező víz volna a sav?
#4/#5
Ebben a reakcióban valóban a HCl a sav és az NH3 bázis, ahogy írtad.
A Brönsted-elmélet kiterjesztette a sav és bázis fogalmakat, kiszélesítette azon reakciók körét, melyeket "sav-bázis elmélet" alapján könnyedén megérthetünk, magyarázhatunk.
Nagy eredménye és fontos része ennek az elméletnek, hogy az anyagoknak egy tulajdonságaként kezeli a savas vagy bázikus karakterüket. Ilyen módon rendkívül fontos, egy anyagot csak egy adott reakcióban, egy adott Másik anyaggal szemben nevezünk savnak/bázisnak!!
Másik fontos dolog, hogy ez az elmélet (szintén) szigorúan megfordítható reakcióként tekint a sav-bázis reakciókra! Ilyen módon, egy anyag, ami savként viselkedik a reaktánsok oldalán (bal), az a termékek között (jobb) már bázis lesz, s fordítva. Ez teljesen logikus, s a megfordíthatóság (ill. annak adott reakció esetében vizsgált relevanciája) abszolút belátható.
Pl.
Mg(OH)2 + 2HNO3 = Mg(NO3)2 + 2H2O
Itt a hidroxidion a bázis, és a salétromsav a sav a "baloldalon". Tehát a jobboldalon a nitrátionnak kell bázisként viselkednie, és a víznek savként.
Lévén a magnézium-nitrát és -hidorxid ionos vegyületek, teljesen értelmetlen azt mondani, hogy "a magnézium-hidroxid a bázis". Bár ezt sokszor hallani, pedig Brönsted elméletben ez már hibás, illetve maradi elgondolás.
Nem véletlen, hogy a vegyészek amikor csak tehetik ionegyenleteket írnak, melyekből elhagyják a "lényegtelen ionokat", vagyis azokat, melyek változatlan formában és fázisban vannak jelen a reakció előtt s után is (természetesen dinamikus egyensúly esetén is).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!