Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A DNS felel biológiai adottság...

A DNS felel biológiai adottságainkért. De mi irányítja a folyamatot? Pl. A magzat fejlődésekor mi adja ki a parancsot, hogy "fejlődj ki"? És most hogy megszülettünk? Mi akadályozza meg, hogy beleszóljunk a test működésébe?

Figyelt kérdés
2014. máj. 6. 09:56
 1/5 anonim ***** válasza:
Leginkább a természettörvények. Vannak egyszerűbb és átfogó, és vannak specifikus, nagyon finom szabályozások. A legfőbb szabály az egyensúly. Ahol valamiért felborul, előbb utóbb beindulnak az egyensúly visszaállítási folyamatok.
2014. máj. 6. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Az első válaszból semmi sem derül ki, csak általánosságok repkednek. Konkrétumokat kérünk!
2014. máj. 6. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 sadam87 ***** válasza:

A DNS kódolja az információt a testünk felépítéséhez, de az, hogy egy adott sejtből mi fejlődik ki, (elsősorban) attól függ, a DNS mely szakaszai (génjei) aktívak, melyekről képződnek fehérjék.

Az embernek több száz sejttípusa van, pedig (majdnem) mindegyiknek megegyezik a DNS-e. A különbözőséget az eltérő génaktivitás okozza. Egész más fehérjék találhatóak a különböző feladatokra specializálódott sejtekben. Az egyedfejlődés szabályozása is végső soron a sejtciklus, illetve a differenciálódás szabályozásán keresztül következik be, ezekhez pedig a megfelelő gének aktivitása szükséges. A folyamat nagyon összetett, számos részletét még most is kutatják a tudósok.

Egy konkrét példa. A génműködés szabályozásában az egyik legfontosabb elemek a transzkripciós faktorok. Ezek olyan fehérjék, amelyek képesek számos gén működését szabályozni (általában aktivátorok). Egy transzkripciós faktor termelődése kiválthatja szövetre, testtájra specifikus fehérjék termelődését. Például a Hox gének (illetve az általuk termelt fehérjék) szabályozzák a fő testtájak, testirányok (feji/farki vég, stb.) kialakulását. A hormonok, növekedési faktorok is gyakran transzkripciós faktorok serkentésén vagy gátlásán keresztül fejtik ki hatásukat.

Bővebben a Hox génekről:

[link]

[link]

A génműködés szabályozásával kapcsolatban bővebben:

[link]

[link]

A sejtciklusról olvasnivaló:

[link]

[link]

A differenciálódásról:

[link]

2014. máj. 6. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Más oldalról megközelítve a kérdést, az emberi test, sőt minden élőlény élete programok szerint működik, amelyek kódolása a DNS ben rejtőzik.

Ilyen program a petesejt,később a gyermekek fejlődése, a fogak kibújása, a nemi érés, az öregedés, stb...

Az emlős állatok közismert jelenségei, a kutyák szemének kinyílása is hasonló jelenség.

Némelyik program atavisztikus jelenséget is tartalmaz, ami utal a fejlődés vonalára és a programozás módjára, mert amikor az evolúciós fejlődés során bekövetkeznek a mutációk, ezek rögzülnek a genetikai leírásban és onnantól bekerülnek a forgatókönyvbe.

A program előéletéről képet ad az embrionális fejlődés, amely a egyedfejlődés szakaszaiban végigmegy a törzsfejlődésen, de mivel a korábbi szakaszoknál nincs kijárás, vagyis azok az irányok, amelyek felé más élőlények fejlődtek, nem folytatódnak, ez a programsor csak egy irányú, nem tud másfelé elágazni.

[link]

Az állatok esetében:

[link]

Az emberre vonatkoztatva:

[link]

2014. máj. 6. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

A 3-as vagyok.

Illetve pontosabban a mutációk eleve a génekben keletkeznek tehát semmi csodálatos nincs a rögzülésben.

Mint tudjuk, a szelekció hatására válik ez elterjedté.

Például az a tulajdonság, hogy egyes emlősök olyan jól fejletten jönnek a világra, hogy a megszületett egyed, egy ló mondjuk, a születés után rövid idővel lábra áll, egyértelműen mutatja a szelekció hatását, a másképpen fejlődők ugyanis kipusztultak.

2014. máj. 6. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!