Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » MI az a kristályosítás?...

MI az a kristályosítás? Hogyan történik?

Figyelt kérdés
Mondanátok rá példákat mármint anyagokat amik kristályosodnak? És egy kísérletet, mert írnom kell belőle egy házi dolgozatot.

2014. máj. 4. 14:26
 1/3 anonim ***** válasza:

Többféle kristályosítás létezik, de mindegyiknek a lényege, hogy egy anyagot megtisztítsunk a szennyezőitől.


Képzelj el egy vízben jól oldódó anyagot, mondjuk konyhasót, amibe kevés szénpor került. Nyilván nem lehet szemenként szétválogatni a szemcséket, tehát a legjobb módszer a tisztításra az átkristályosítás. A sót feloldjuk vízben, a szénpor nem oldódik, ezért ha leszűrjük és lepároljuk a vizet, akkor ezzel elválasztottuk a széntől.


Olyan is előfordulhat, hogy a szennyező is jól oldódik vízben, ekkor azt használhatjuk ki, hogy a fő anyag más-más hőmérsékleteken máshogy oldódik mint a szennyező. Pl a fő anyag meleg vízben sokkal jobban oldódik mint a szennyező, de hideg vízben mindketten kikristályosodnak. Ekkor addig melegítjük az oldatot amíg a főtermék feloldódik, majd gyorsan amíg meleg, leszűrjük. Ezután lehűtjük és kiválik a tiszta anyag.


Ezen kívül persze sok más eset is elképzelhető a szennyezők és a főtermék oldódási viszonyaitól függően, mindegyikre más-más megoldások léteznek.

2014. máj. 4. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

A kristályosítás az a folyamat, amikor van egy folyadék halmazállapotú anyagod és ebből szilárd anyagot választassz le. A kristályosításhoz az anyagok oldhatóságának hőmérsékletfüggését használják fel.

Pl. CuSO4 x 5H2O (kristályvizes réz-szulfát) átkristályosítása során a réz-szulfátot vízben forralással felmelegítjük, mivel magasabb hőmérsékleten a réz-szulfát oldhatósága jelentősen megnő, így jóval többet oldd fel mint pl. szobahőmérsékleten. Ezt követően a lombikot hideg vízbe állítjuk és várunk pár órát. A hideg vízbe állítás hatására az oldat hőmérséklete csökken, ami azzal is jár, hogy a réz-szulfát oldhatósága csökken. Egy idő után eléri azt a hőmérsékletet, amikor annyi réz-szulfát van az oldatban, amennyit éppen képes feloldani. Ekkor telített oldatról beszélünk. Amikor még lejjebb megy a hőmérséklet, az oldhatósága tovább csökken, így a telített oldatból kiválnak a kék kristályok.

2014. máj. 4. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, ez így egyben jó lesz egy házi dolgozatnak.
2014. máj. 4. 16:29

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!