Mi az öntudat? Hogyan jött létre? Mi célból?
Az öntudat az a képesség, hogy saját magad fel tudod ismerni különböző körülmények között (tehát pl. torzított képen is).
Akkor jött létre, amikor megvolt az ehhez szükséges minden feltétel (érzékelés, memória, gondolkodás).
Az evolúciónak nincs célja.
Az öntudat evolúciósan előnyt jelent, mert olyan módon tudod védeni és fejleszteni magad és szeretteidet, ahogy előtte nem.
Hátránya, hogy hatalmas és nagy fogyasztású agy szükséges hozzá, ami átalakította az emberek (különösen a nők) testét, emiatt az ember egy szélsőségesen specializált lény lett, tehát könnyebben kihal, mint a többi.
De rövid távon akkor is előnyös az agy további fejlődése.
Mármint 4 milliárd év neked gyors?
Én azért ezt nem mondanám.
A fejlett majmoknak már van öntudata, úgyhogy ehhez képest az ember csak továbbfejlődött.
Erre pedig az igaz, hogy ha egyszer egy szerv kifejlődik - az utána viszonylag gyorsan tud tökéletesedni. Nagyon nagy evolúciós előnyt jelenthet egy kiemelkedő teljesítményű szerv.
Önmagában nem!
Egy tulajdonság mindig a környezetében érdekes.
Ez hasonló, mint pl. az a cég, amelyik kiváló magnószalagokat tud készíteni. Amíg nincs jobb módszer az adattárolásra, addig betegre fogják keresni magukat.
Aztán, amikor pl. bejön a kazettás magnó, valamit tenniük kell - de ezt az akadályt még elég jól tudják venni.
Könnyedén áttérnek kazettára.
Viszont, amikor már lemezek vannak mindenhol - na, még akkor is labdába rúghatnak: amíg a szalagjuk sokkal jobb minőségű, vagy sokkal olcsóbb, mint a lemez. Az elején még így lesz.
De aztán a technika gyorsan lekörözi őket, ők pedig éhen halnak. Pedig a szalagjuk minősége jobb, mint valaha, az ára pedig filléres.
Különbséget kell tenni az ÖNtudat és az ÉNtudat között. Az öntudat körülbelül a gondolkodás képessége, a saját testünk uralásának, a szándékunk végrehajtásának képessége. És szándék az is, hogy meg akarom fogni az előttem levő színes izét, mert ÉRDEKEL. Nem mert az ösztön erre késztet, hanem amikor már valamilyen megállapítást akarok tenni róla. Öntudat az is, amikor ha éhes vagyok, akkor tudom, hogy enni akarok, és végig tudom gondolni, hogy az mit jelent.
Az éntudat egy jóval fejlettebb intellektuális állomás, amikor már el tudom helyezni magamat az általam látott világban, mint a világ egy elemét. Ehhez rá kell jönni arra, hogy a világ körülöttem tágabb, mint ahogy eleinte hittem, amikor még az éhség és a jószagú cici kapcsolata töltötte ki a pici elménket. Amikor a gyerek a két szülőről megérti, hogy azok a világból ki-be mozognak, idehívhatók HOZZÁM, még azt is megválasztva, hogy hogyan. A babák pszichéjének és gondolkodásának egy lényeges, mindent megalapozó állapotváltozási szakaszának végét átlagosan a 18 hónapos korra teszik.
Ezt az állapotot feltehetőleg minden emlős eléri, különben nem kommunikálna. Ami egy külső övezet és az ÉN közötti irányított kapcsolattartást jelenti. Ezek a megállapítások nehezen bizonyíthatóak egy sün vagy denevér esetében, de az etológusok és biológusok észrevennék, ha az analógiával kiterjesztett, más fajokon kísérletekkel azonosított képesség hiányozna. Mert az én tudata egészen bizonyosan szükséges ahhoz, hogy a társaimat megkülönböztessem egymástól. A filozófiai mélysége az én fogalmának nem szükséges ahhoz, hogy magamat egyedként tudjam elhelyezni a világban.
Az ÉN azonosítása még ennél bonyolultabb és későbbi folyamat. A tuti biztos jele az, amikor a tükörképünket magunkkal azonosítjuk. A gyerekeknél ez 3-4 éves korban születik meg, tehát ez a legkésőbbi becsült határidő. Gyermekpszichológusok könyvtárnyi megfigyelést és elméletet halmoztak fel erről.
"Célja" az ilyesminek sosincs, valóban. Az evolúció a jelen tudásunk szerint egy véletlenszerű változás, amelyet akár a vak szerencse, akár valami mutációt kiváltó hatás (pl. a Napból érkező részecskesugárzás), akár valamilyen külső intelligencia behatásai okoznak. Amíg az evolúció működik, addig az életképességet javító tulajdonságok hordozóinak van nagyobb esélye a létrejött és bevált tulajdonság továbbörökítésére. Az emberiség evolúciója megszűnt, amióta életben tudunk tartani egyébként életképtelennek vehető embereket, újszülötteket, meggyógyítjuk a betegségeket, és a társadalmi munkamegosztásban helye van a kisebb intelligenciájú embereknek is, termelő és fogyasztó egyedként.
Mivel nincs célja az egésznek én azt mondom, hogy itt valami nem stimmel; kell hogy legyen valami, ami okozza az egészet. Valószínűleg sehol sem történt ekkora véletlen az univerzumban mint a Földön.
Csak az a baj, hogy hiába vagyunk ilyen fejlettek (az egyik legfejlettebbek az univerzumban), még így se fogunk válaszokat kapni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!