Mi a legkisebb sebesség melyjel egy a légkör vastagságával megegyező kiterjedésű égitest ütközik a Földel?
Természetesen elképzelhető, bármilyen kis sebesség elképzelhető, mert az csak azt jelentené, hogy a Nap körüli keringés sebessége majdnem megegyezik. Ha egy égitest a miénkhez nagyon hasonló pályára állna a Nap körül, akkor ebből úgyis automatikusan adódna, hogy a sebessége is nagyon hasonlítana a Földéhez, ez konkrétan kijelenthető Kepler III. törvénye alapján.
Aztán persze már jön az a kérdés, hogy a megfigyelt (és észrevett) égitestek a mi övezetünkben jellegzetesen milyen sebességűek szoktak lenni, és ekkor már elfogynak a jó hírek. A Föld övezetében nem sok égitest keringhet, a bolygópályákra egyébként is jellemző, hogy "ki vannak takarítva". Ami égitest idevetődik, az a Naptól távolabbról induló ellipszispályán érkezik, és a pályák arányaiból és elhelyezkedéséből érezni lehet, hogy ha a Föld közelébe kerül egy ilyen, akkor a pályájának a metszésszöge a Föld pályájával viszonylag nagy. Elméleti számítást végezni rá fölösleges volna, mert a kezdeti feltételek szélesen szórnak, úgyszólván bármi megtörténhet. Van egy AstroGrav nevű program, próbaváltozata letölthető, azzal jól el lehet játszani, ahogy mindenféle pályaadatokat próbálgatunk.
Hogy miként kapcsolódik ide a kérdésnek az a része, hogy az égitest kiterjedése megegyezzen a légkör vastagságával, azt nem értem. A légkör vastagsága eléggé véleményes, de vehetjük 200 km-nek. Egy ekkora égitest is pont ugyanolyan sebességgel ütközhet, mint egy 2 km-es, mert a pályagörbék a Földhöz nem túl közel még gyakorlatilag egyezőek, függetlenül az égitest méretétől.
Pontosabban mi az, ami foglalkoztat?
Huh.. ne haragudj, de ez a helyesírás :D
melyjel?
földel?
a vesszők hol vannak?
Nos, ha a sebesség esetleg nem is lenne akkora gond, a méret mégis az.
A Föld szilárd kérge meglepően vékony. Oda egy 100 km-es átmérőjű "lukat" ütni elég tisztességes szupervulkánt produkálna. Az meg ugyebár nem csak ott irtana ki mindent, ahová a láva elfolyik (bár az is akár több országnyi területet hazavágna).
Por, füst, vulkáni hamu, széndioxid, kéndioxid kerülne a légkörbe, méghozzá pont elég ahhoz, hogy egy, a dinók kihalásához mérhető világméretű katasztrófát produkálna.
#4:"Elképzelhető, hogy egy 200 kilométeres test szép kényelmesen megközelíti a földet, és koccan vele."
Fikció. Nem lehetséges. Egy aszteroidát, ami pár ezer km-re van a Földtől, és relatív sebessége 0, a Föld gravitációja minimum 7-8 km/s-ra gyorsítaná. Tehát nincs "koccanás", lassú ütközés, csak becsapódás van.
Persze nem mindegy, hogy 7-8 km/s-mal vagy 35-40-nel érkezik, - 25-szörös energiával, - mint ahogy a mérete sem mindegy. Egy 10 km-es méretű "gyors", - mint a 65 millió évvel ezelőtti, - vagy egy 20 km-es "lassú" met becsapódása egyaránt az emberiség (majdnem?) teljes kipusztulásához vezetne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!