Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Leendő egyetemistának milyen...

Leendő egyetemistának milyen fizika könyvet vegyek?

Figyelt kérdés
A barátom végzős, nem sokára ballag. Nagyon érdekli a fizika és a csillagászat. Ballagási ajándékom egyik részének egy tudományos könyvet gondoltam. Olyat szeretnék venni neki, amit akár az egyetemen is használhat, de szeretném, hogy szórakoztató jellegű is legyen, ne csak tömény "tankönyv-szagú". Én sajnos nem nagyon értek hozzá, hogy mely könyvek a legjobbak erre a célra. Árban 4-5000Ft-nál többet nem nagyon szeretnék kiadni érte.

2014. ápr. 26. 12:05
 1/7 Hominida ***** válasza:

Sajnálom, de az az érzésem, hogy a két feltétel eléggé kizárja egymást, tehát hogy egyetemen használhassa, de kicsit könnyedebb olvasmány legyen, mint egy tankönyv. Ha egyetemen fizika vagy csillagászat vagy ezekhez hasonló szakon tanulna, akkor elég kevés olyan tankönyve lesz, amely nem gusztustalanul erős matematikát tartalmaz, márpedig azt csak kevesen érzik szórakoztatónak. :-)


Ha tényleg érdekli az ilyesmi, akkor lehet, hogy a szórakoztatóság fogalmát át kell alakítanunk, és valami olyan könyvvel kellene megpróbálkoznia, ami komoly agytorna, egy új elméletről szóló tanulmánykötet, szakmai monográfia vagy összefoglaló. A standard kozmológiai modellről, vagy a részecskefizika standard modelljéről és a gravitációról, esetleg a fekete lyukak vagy a sötét energia természetéről szóló hipotézisek tárgyalása, például. Nem tudom, hogy mostanában efféle könyvekből mik jelennek meg, de egy komolyabb könyvesboltban biztosan tudnak ajánlani ezt-azt. A metafizikát, misztikumot és ezotériaközeli dolgokat gondosan kerülje.


Kísérletképpen a libri.hu keresőjébe beírtam, hogy asztrofizika, majd hogy kozmológia, és jöttek érdekesebbnek tűnő találatok, például Ferriss: A világmindenség, Gribbin: A multiverzum nyomában, de ha már a szórakoztatás felmerült, lehetséges, hogy a 13 rejtély érdekes olvasmány.

2014. ápr. 27. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Csatlakozva az előttem szólóhoz, az alábbiakkal bővítem a választékot.

Hoskin, Michael: A csillagászat története 144 old. 1411.-Ft

Clark, Stuart: Nagy kérdések: Világegyetem 208 old. 2975.-Ft

Barrow, John D.: Univerzumok könyve (A kozmosz határainak feltárása) 400 old. 4242.-Ft

Steiner, Rudolf: Az egyes természettudományos területek viszonya a csillagászathoz 264 old. 3383.-Ft

Penrose, Roger: Az idő ciklusai (Az Univerzum radikálisan új szemlélete) 280 old. 3392.-Ft

Greene, Brian: A kozmosz szövedéke (A tér, az idő és a valóság szerkezete) 520 old. 4242.-Ft

Aczel, Amir D.: Isten egyenlete (Einstein, a relativitás és a táguló világegyetem) 228 old. 2117.-Ft


Mindegyikről több részletet lehet olvasni az Alexandra könyvesbolt honlapján.

2014. ápr. 27. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim válasza:

Hogy valaki szórakozás jelleggel olvasson ilyen könyveket, ahhoz előbb tudni kell a fizikát. Az előbb felsorolt könyvek laikusoknak írt ismeretterjesztő könyvek.

A Landau könyvsorozat a fizika minden részét lefedi, ez egy 11 könyvből álló sorozat, és az egyik legmagasabb szinvonalú.

2014. ápr. 28. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
55%

Csakhogy a Landau könyvsorozat sem kezdőknek íródott ám. Mert vajon milyen ábrázatot is vághat egy első éves fizikus hallgató, aki az első kötet első oldalán rögtön azzal szembesül, hogy egy konzervatív rendszer fizikai leírásának első lépése a Lagrange-függvény felírása? Én tudom, mert emlékszem, hogy én milyet vágtam.


Szerintem a korábban felsorolt könyvek nagyon is jók lesznek, felkelthetik az érdeklődést az adott témák iránt, és nem baj, hogy laikusoknak íródtak. Ugyanis mindenki laikusnak számít, aki nem egyetemi szinten tanulta a fizikát. Márpedig egy ballagó diák még ilyen.

2014. ápr. 28. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Simonyi Károly: A fizika kultúrtörténete.

Eddig minden fizikához értő ismerősöm csak jót mondott róla, és ezt én is meg tudom erősíteni, bár én csak beleolvastam.

2014. ápr. 28. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Szerintem is a Simonyi, csak nem fér bele az anyagi keretbe.
2014. ápr. 28. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Einstein: A speciális és általános relativitás elmélete.

[link]


Planck: Válogatott tanulmányok

2014. ápr. 28. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!