Többször is olvastam már, hogy semmi nem mehet gyorsabban a fénynél. Ezt úgy értsem, hogy nem tudjuk megvalósítani, vagy a fizika törvényei nem engedik?
Kérdező,
A fizika törvényei nem engedik meg azt, hogy tömeggel rendelkező test elérje a fénysebességet. Gyorsítás során ugyanis egyre növekszik az energiája, és vele a tömege, így egyre több és több energia szükséges. Tehát minél jobban megközelíted a fénysebességet, annál több és több, míg végül ahhoz, hogy elérd a fénysebességet, végtelen energia szükséges.
Ez azonban nem zárja ki olyan részecskék létezését, amelyek gyorsabbak a fénynél: ezen részecskéket azonban fénysebesség ALÁ nem lehet lassítani (illetve, egyelőre nem találtunk semmi ilyenre utaló jelet).
És igen, ez tesztelve is van, napi szinten: a részecske gyorsítókban látható, ahogy egy-egy proton gyorsításához egyre durvább és durvább energiamennyiség kell, és egyre lassabban-és lassabban gyorsul. Így végül a fénysebesség tetszőlegesen megközelíthető (kellő energiával) el azonban sohasem érhető (már amennyiben nem egy, nyugalmi tömeg nélküli foton vagy).
Deggial,
Azóta bebizonyosodott, hogy a kísérlet során mérési hiba volt, nem mentek gyorsabban a fénynél.
Egy test mozgási energiája 1/2*m*v^2.
Ez (ha pusztán matematikai szemmel nézed) kétféleképpen nőhet. Ha nő a test tömege, vagy ha nő a test sebessége. És az a szép a dologban, hogy ez a valóságban is így van. Ha egy testet gyorsítasz (bármilyen módon növeled a mozgási energiáját) akkor mindig EGYSZERRE nő a tömege és a sebessége is.
DE:
Hétköznapi sebességeknél (autó, vonat, repülő, sőt a mai űrhajók is ide sorolhatók) ha gyorsítod a testet akkor a tömegnövekedés nagyon-nagyon kicsi, teljességgel elhanyagolható, és a befektetett energia a test sebességét fogja növelni. De ahogy kezded a fénysebességet megközelíteni, a befektetett energiának már egyre nagyobb része fordítódik a test tömegének a növelésére, ha pedig a fénysebesség 99%-val mozgó testnek adsz további energiát, akkor az szinte teljes egészében tömegnövekedésben fog megjelenni, és a sebességnövekedés lesz elhanyagolható.
#3 és #4:
Jókat írtatok és zöld kezecskét kaptatok tőlem, de egy pontosítás kell:
A tömegnövekedés eléggé félrevezető dolog. Ha az űrhajódat állandó tolóerővel kezdetben 1G-vel gyorsítod (az egyszerűség kedvéért), akkor az űrhajó tömegének növekedésével ugyanaz a tolóerő egyre kevésbé gyorsítaná az űrhajódat, a fénysebesség közelében pedig már gyakorlatilag semennyire. Ez nem így történik. Az állandó tolóerő az idők végezetéig állandó gyorsulást eredményez, az űrhajód tömege (a tömeg alatt, mint általában, a „maradó tömeget” [rest mass] értve) egyáltalán nem változik, és az idődilatáció az, ami megakadályozza a fénysebesség elérését.
Lehetséges persze relativisztikus tömegnövekedést számolgatni, de szerintem ez inkább félrevezető, mint hasznos. Az űrhajón csücsülve sosem lesz 2kg-os egy 1kg-os tárgy.
Ignoramus
Igen, #5-nek igaza van, valójában nincs tömegnövekedés,
csak "látszólagos tömegnövekedés" van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!