Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a lézer minden célját...

Ha a lézer minden célját kiégeti, és vlmilyen szinten visszapattan, akkor a tükröt miért nem égeti ki? És még egy: ha félre tesszük egy kicsit a Bibliát, akkor szerintetek hogyan fog el/kipusztulni a Föld?

Figyelt kérdés

2014. ápr. 10. 17:29
 1/3 Tengor ***** válasza:
100%
Az első kijelentésed ellentmondás: ha minden "célját" kiégeti, akkor a tükröt is VAGY (kizáró) ha a tükörről visszaverődik, akkor nem minden "célját" égeti ki.
2014. ápr. 10. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Egy kérdésbe csak egy kérdést írj ki.


Én is az első kérdésedre reflektálnék: A tükör egy olyan felület, amely a fény nagy részét visszaveri. Minőségétől függően ez általában kábé 90-99% között változik (persze, vannak ennél jobb és rosszabb hatásfokú tükrök is).


A lézer egy koherens fénysugár. A fény nem más, mint elektromágneses hullám. Minden elektromágneses hullám hordoz bizonyos energiamennyiséget. Egy fajta anyag megolvasztásához ("kiégetéséhez") bizonyos szintű energiamennyiség szükséges.


Vegyünk egy olyan tükröt, amelyik a fénysugarak 90%-át veri vissza. Ha erre irányítasz lézersugarat, akkor a lézer által hordozott energiamennyiség 10%-a nyelődik el a tükör anyagában, a 90%-a visszapattan. Tehát egy tükör lézersugárral történő megolvasztásához 10x annyi energia szükséges, mint egy nem tükröződő felület esetén.

(Nem teljesen így van, csak a könnyebb érthetőség kedvéért egyszerűsítettem le.)

2014. ápr. 10. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Ha jól sejtem, akkor itt a lézeren belüli tükrökről lehet szó, hogy azok miért nem égnek ki. Azért, mert azok nem olyanok, mint a hagyományos tükrök. A hagyomásnyos tükör üvegre párologtatott fémréteg. Az üveg ez ügyben nem sokat csinál, csak egy átlátszó hordozó, a fém felelős a tükrözésért, viszont 2-3 %-nyi fényt mégis csak elnyel, és ez bőven elég ahhoz, hogy egy erős lézer megolvassza lokálisan.


Ezzel ellentétben a lézerek rezonátortükre nem fémes tükör, hanem úgynevezett dielektrikum tükör, azaz szigetelő és nagyrészt ÁTLÁTSZÓ anyagokból képzett többszörös vékonyréteg-pár szintén üveghordozón. A rétegek anyagának elnyelése kellően kicsi, de a törésmutatójuk sem olyan nagy, mint a fémeké (az elvileg végtelen optikai frekvenciákon), így önmagukan az ilyen tömbi anyagok nem is türköznének, azonban a rétegszerkezetben pont olyan vastagságban és pont olyan anyagok váltják egymást, hogy az interferencia jelensége révén lép fel a tükrözés. Ilyet gyártani nem piskóta, ezért is ilyen drágák. Félvezető lézerben részben a kristályok határfelülete lehet ez a tükör, de ha igazán jót akarnak, akkor ugyaniylen külső tükröket is alkalmaznak.

2014. ápr. 12. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!