Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Szeretnék venni egy távcsövet,...

Szeretnék venni egy távcsövet, lenne egy kérdésem?

Figyelt kérdés

Sziasztok

Első távcsövem lenne, de nem szeretnék valami nagyon drága készüléket.

Két távcsövet néztem, szerintetek megéri az a +10000 Ft hogy 10 mm-rel nagyobb az átmérője?

Ez a két távcső:

[link]

[link]

köszi



2014. ápr. 13. 18:03
1 2 3 4
 21/38 A kérdező kommentje:

Köszi, megnézem

(Most vettem észre, azt írtam hogy stabil átmérővel :D Bocsánat, az akart lenni hogy stabil mechanikával, viszonylag nagy átmérővel)

2014. ápr. 22. 19:21
 22/38 A kérdező kommentje:
Egyébként Te honnan észlelsz?
2014. ápr. 23. 18:48
 23/38 A kérdező kommentje:
melyik településen
2014. ápr. 23. 18:48
 24/38 Stolz válasza:

Városból (vidék) észlelek és erkélyről.


Lencsés távcsövem van, egy ilyen:

[link]


AZ-4 mechanika van hozzá.


Én nagyon meg vagyok vele elégedve, nekem nagyon megfelelő, pláne, hogy elsősorban a mély-ég objektumok megfigyelése érdekel.


De egyébként hónapokig agyaltam rajta én is vásárlás előtt, hogy melyiket válasszam :)

2014. ápr. 24. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/38 A kérdező kommentje:

Elég jó távcsőnek tűnik, már csak a vele készített képek alapján is :D

Mennyire valósághűek? Színesek a mélyég objektumok? Mert hallottam olyat, hogy szürkések ezek, mert mégy így is kicsi a fény.

2014. ápr. 24. 20:13
 26/38 A kérdező kommentje:
még*
2014. ápr. 24. 20:13
 27/38 Stolz válasza:

Nem színesek azért, színesnek csak fényképen látszanak szerintem :)


De annak ellenére, hogy városi égen használom, zavaró utcai világítás mellett, nagyon jól teljesít. Márciusban a Virgo-Coma Berenices csillagképek halvány, 9-10 magnitúdós galaxisait is hozta egy jó átlátszóságú éjszakán. Kis ködfoltokként, de megvoltak :)


Bolygózásra max. 150x-es nagyításig használom (lencsés, főleg a fényerős típusok színi hibája miatt), de azzal nagyon jó képet ad még, 2 napja a Szaturnuszt néztem vele.

2014. ápr. 24. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/38 A kérdező kommentje:

Szerintem akár a ködök még lehetnek a valóságban színesek is, mert a gázokat megvilágítják a csillagok


Váltottam pár levelet egy távcsőbolttal, ők a dobson helyett inkább a 90/900 as refraktort ajánlották mint kezdő műszer, mert sok fényt kiszórhat napészlelésnél, és nem jó rá a sima napszűrő, és a StarPointert sem lehet lecserélni, csak átalakítással + állványcsere EQ-ra is kompromisszumokkal jár.


Azonban mélyegezésre nem tudom mennyire jó ez a távcső, a "kis" objektívátmérő miatt.

Te melyiket ajánlanád?

130/900 Newton

90/900 Akromatikus


Vagy maradhat a Dobson?

Ha nem lehet rá tenni rendes szűrőt és keresőtávcsövet akkor nem biztos hogy érdemes.


Neked mi a véleményed?

Köszi

2014. ápr. 25. 19:54
 29/38 A kérdező kommentje:
Egyébként a parabolatükör és a sima gömbtükör között van valami számottevő különbség?
2014. ápr. 25. 19:56
 30/38 Stolz válasza:

Színesek egyes ködök, de ilyen kis amatőr távcsövekkel csak fotografikusan, vizuálisan (ha csak simán belenézel az okulárba) nem. Esetleg az Orion-ködnél lehet színeket látni.


A 130/900-as nyilván jobb a nagyobb átmérő miatt, de mindkét távcső (130/900, 90/900) meggondolandó a te esetedben, mivel cipelned kell oda-vissza minden észleléskor, és egy 1 méter hosszú tubusnál az nem biztos, hogy annyira egyszerű. Másrészt a 130/900 alá az EQ-2 kicsit gyenge, a rövidebb 130/650 esetében is ezt kifogásolják a vásárlók, hogy remegős.


A kis Dobsonnál meg igaz, hogy starpointerrel adják, meg nem igazán bővíthető később.


Mindenképpen olyan távcsövet érdemes végül választani, amit szívesen is fog használni az ember :)


Nálam is az volt a gond, hogy az erkély (meg az időnkénti esetleges vidékre utaztatás) behatárolta a lehetőségeimet a távcső méretét illetően. Ha majd nem társasházban, hanem kertes házban fogok lakni, állandó észlelőhellyel :), akkor vennék egy 25 cm-es nagy Dobsont :)


Univerzális, mindenre egyformán jó távcső amúgy nincs, át kell gondolnod, mit szeretnél a legtöbbször és a leginkább észlelni, és a távcső használatát illetően mi neked a kényelmes.

2014. ápr. 26. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!