Tartalmazhat olyan dolgot a középiskolás fizikakönyvem, amiről később kiderül, hogy f. ság volt?
"Elég nagyképű dolognak tartom kijelenteni egyértelműen, hogy nincs."
?
Mi köze ennek a nagyképűséghez?
Az ember nem hibátlan, ezért hibázik. Kerülhet könyvbe is hülyeség.
De ha nem tűnt volna fel, a tankönyveket sok generáción át forgatják rengetegen. Szakirányú tanárok is, akik talán nem mind egyetemi profok, de azért legalább az adott iskolai szinten értői a témának.
Szóval áruld már el, hogy ennyi ellenőrzésen át hogyan maradhatnának benne ordenáré ökörségek?
Max nyomtatási hibák.
Csak a tisztesség és a félműveltség eloszlatásának kedvéért: a centrifugális erő nagyon is létezik az egyetemi és főiskolai oktatásban, csak páran nem tudják, hogy mit jelent. Ugyanúgy tehetetlenségi erő, mint a Coriolis-erő, és mindkettő forgó rendszerekben lép föl.
Amúgy pedig egy előttem szóló már elmondta a lényeget: a fizika modellalkotó tudomány és mint ilyen, szükségszerűen egyszerűsítésekkel és közelítésekkel él, és egy-egy adott modell nemhogy a középiskolás fizikatankönyvben, de még magasabb szinten sem mindig és korlátlanul igaz, csak bizonyos feltételek, elhanyagolások mellett. A konkrét szituáció dönti el, hogy egyes modellek mennyire kielégítők. Amikor az ember fizikát tanul, akkor azt is szem előtt kell tartania, hogy egy adott szintű leírás mennyire tekinthető pontosnak, és milyen körülmények között veszíti el az érvényességét.
Ezt magyarázd el azon fizikatanároknak egyetemen, főiskolán, akik saját kijelentésük szerint azonnal kivágják vizsgáról azt a "kollégát", aki csak kiejti a száján a centrifugális erő szót. Nekem személyesen kettő ilyenhez volt szerencsém, de más főiskolásoktól is visszahallottam ilyet máshonnan.
Reklamáld rajtuk a félműveltséget.
Körmozgásnál természetesen fellép a tehetetlenségből származó radiális erő. Senki sem vonta kétségbe. Csak a centrifugális erő névre fújnak valamiért.
#16:
Nos, ha a fent leírtak ellenére kötöd az ebet a karóhoz, sajnos a végén esetleg rólad derülhet ki valami hasonló.....
Wadmalac
Nehezen hiszem, amit mondasz. Ha ugyanis egy ilyen tanár azt a kérdést teszi fel, hogy ha felülünk egy körhintára, akkor miért érezzük azt, hogy sugárirányban le akarunk róla repülni, akkor erre az egyetlen értelmes válasz a centrifugális erő.
A tanár nyilván egy adott kontextusban fogalmazhatott így, amely kontextust mi nem ismerjük. Az viszont tény, hogy a centrifugális erőnek éppúgy van értelme és létjogosultsága, mint a centripetálisnak, csak tudni kell, hogy melyiket mikor kell alkalmazni. És ha valaki nem tudja, akkor azt tényleg ki kell vágni a vizsgáról.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!