Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az energia nem vész el?

Inspect kérdése:

Az energia nem vész el?

Figyelt kérdés

Ha egy űrhajó belsejében egy mágnest elektromágnessel meglökünk, akkor a visszahatóerő magát az egész űrhajót az ellenkező irányba taszítja. Ha most a még mindig belül mozgó mágnes mozgási energiáját eldisszipáljuk, azaz bármi módon hővé alakítjuk, akkor az űrhajó nem áll meg, hanem tovább mozog.


Természetesen bármi módon is alakítjuk át a mozgási energiát hővé, az átalakító berendezés mechanikai fékezőerőt is kifejt a folyamat közben. Így például egy generátor igen jelentős fékezőerőt is ki tud fejteni, de közben van veszteség is, amely hő formájában távozik és nem alakul át villamos energiává.


Itt most éppen erre a veszteségre hegyezzük ki a rendszert, tehát úgy építjük meg, hogy minél több mozgási energia menjen "veszendőbe". Azaz építünk egy rossz generátort. Ezáltal a mozgási energia mérlege nem nulla lesz, hanem az űrhajó elmozdul a mágnessel ellentétes irányba. Igaz nem nagy mértékben és igen kis sebességgel, de a folyamat sokszor ismételhető és a tömegviszonyok határozzák meg főként az eredményt.


A folyamat teljes energiamérlege természetesen nulla. Kérdésem az, hogy lehet-e a mágnes mozgási energiáját úgy átalakítani, hogy az ne teljes egészében az űrhajó fékezésére fordítódjon?


Feltételezem, hogy villamos energiánk a folyamathoz van bőven (napelem, stb.) és a keletkező hő elvezetése nem okoz gondot.



2014. febr. 17. 18:41
1 2 3
 21/24 anonim ***** válasza:

"Az állandó mágnesek nincsenek rögzítve az űrhajó falához, hanem mondjuk csapágyakon, vagy szupravezető fölött, stb. el tudnak mozdulni."


Ez teljesen lényegtelen. Az a szerkezet, amely a mágneseket a helyükön tartja, és lehetővé teszi az egymás utáni elmozdulásukat, viszont nyilván rögzítve van az űrhajóhoz - és én erre utaltam. Vagyis továbbra is fennáll az, hogy erő és ellenerő kioltja egymást. Az elképzelésed koncepcionálisan nem stimmel, tök mindegy, milyen nagyságú erőkkel számolsz.

2014. febr. 24. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/24 A kérdező kommentje:
Kár, hogy nem létezik mechanikai egyenirányító, mint amilyen az elektronikában a Graetz-híd.
2014. febr. 24. 17:06
 23/24 Wadmalac ***** válasza:
Az 1700-as években ezért szenvedtek a tudósok sikertelenül az elektromosság mechanikus modellezésével. :)
2014. febr. 25. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/24 A kérdező kommentje:

Rendben, köszönöm mindenkinek, eszerint ebben az irányban nem tudunk továbbmenni.

Viszont épp most hallottam egy érdekes megközelítésről, de az már annyira eltér ettől a koncepciótól, hogy új kérdésként teszem fel.

2014. febr. 26. 07:01
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!