Vannak emberek akik azért szeretik az állatokat, mert szerintük őszinték. Tényleg azok?
Hát ahogy vesszük. :)
Az állatok is tudnak színészkedni, tettetni, ha érdekük úgy kívánja. Minél értelmesebb egy állat, annál inkább.
A kutya sok mindent megtesz azért, hogy szeressék, megsimogassák, vagy hogy enni kapjon.
Majomkísérletek igazolják, hogy a csimpánzok határozottan képesek megtévesztő jeleket adni, hogy mást (gondozót, egyéb majmokat) eltereljenek az elrejtett csemege mellől.
Okosak ám az állatok!
Az viszont igaz, hogy az emberi értelemben vett (tehát átgondolt, logikailag felépített) hazugságra nem képesek.
Ahhoz emberi gondolkodásra, következtető képességre lenne szükség, ami az állatokban nincs meg.
Pedro
Hogy miért nem őszinték az emberek? Nagyon egyszerű: mert önzőek.
A világ felé általában a valósnál szebb képet próbálunk mutatni, hogy jó fejnek tartsanak, megdicsérjenek, elismerjenek stb.
A kisebb-nagyobb hazugságokkal félrevezetünk másokat a saját érdekeink miatt, mert tetszeni akarunk, vagy meg akarunk szerezni valamit/valakit. (Ne a "nagy átverésekre" gondolj, mint pl. a bűncselekmények, csalások stb., csak sima kis hétköznapi dolgokra.)
És mondom mindezt úgy, hogy gyűlölöm a hazugságot, és aránylag őszinte embernek tartom magam.
Az előző válaszoló egyik gondolatát folytatva (vagy annak ellentmondva?): Szerintem az emberek is azért csinálnak egy csomó dolgot, hogy szeressék őket, vagy hogy kapjanak valamit. A gyerek a szülei/tanárai dicséretéért (ez természetes is, az erkölcsi fejlődés egyik szakasza), vagy azért, hogy megsimogassák, ilyesmik.
Egy felnőtt sokszor csak azért segít másoknak, hogy aztán begyűjtse a hálás köszöneteket, és így megveregethesse a saját vállát, hogy ő milyen jó ember.
Egy nő hízeleg egy férfinak (rosszabb esetben érzelmileg zsarolja), mert el akar érni nála valamit; egy férfi kedves egy nőhöz, mert tudja, hogy így cipelheti az ágyába stb.
Lehet, hogy ezek a példák sarkosnak tűnnek, és persze nem is akarok általánosítani, de sajnálatosan sokszor tapasztalható, hogy a látszólagos nagylelkűség, kedvesség, segítőkészség mögött is önző okok állnak.
Süketnéma beszédre megtanított csimpánzoknál, gorillánál már volt rá példa, hogy ha rosszat tettek, letagadták, sőt, másra fogták.
A hazugsághoz elsőrendű fontosságú az éntudat és döntésképesség a hátrányos vagy előnyös tettek közt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!