Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A genetika határozza meg az...

A genetika határozza meg az ember személyiségét, viselkedését?

Figyelt kérdés

Érdekes kutatásokról számolt be tegnap a köztévé a Bábel című műsorban.

http://www.youtube.com/watch?v=UNQs0kCUZFE


Ikrek kutatásánál a tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy az ember személyiségét, mentalitását, viselkedését nagyrészt a genetika határozza meg, míg korábban úgy vélték a környezet a döntő.


Egyéb örökbe fogadott, nevelőszülőknél felnövő gyermekeknél is sokszor tapasztalható, hogy a mentalitásuk, személyiségük, viselkedésük inkább a vér szerinti szülőkre hasonlít, mint azt őt felnevelőkére.

Mit gondoltok erről?


Ezeket a dolgokat fizikailag nehéz kutatni és politikailag is igen kényes téma, mivel így sok problémát át kellene értékelni és a megoldásukhoz másképp kellene viszonyulni.



2013. dec. 30. 22:31
1 2 3 4
 11/37 anonim ***** válasza:
Egyértelmű, hogy a kérdező kulturális eltérésekre akart utalni, máskülönben a tudományos topikban lenne a kérdés.
2013. dec. 31. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/37 A kérdező kommentje:

Nem a kultúrákra utalok, az egyértelműen tanult dolog. De például az agresszió, heves vérmérséklet, empátia, szolidaritás, introvertált/extrovertált viselkedés, érdeklődés, humán/reál beállítottság, intelligencia szerintem jelentős részt örökölt tulajdonságok és csak részben a környezet hatása.


Egyébként ezek nem új megfigyelések, csak a genetika sok mindenre magyarázatot ad. Az emberiség már régen rájött, hogy például a kutyák "személyiségét", viselkedését, képességeit is jelentős részt a szülők határozzák meg, ezért alakult ki a tenyésztés. A kutyáknál sem csak a nevelésük, tanításuk számít. Csak a XX. század eseményei, politikája miatt elutasítják, hogy az embereknél is létezhet hasonló és ragaszkodnak hozzá, hogy mindenki egyformának születik. Ma már nem a sötét középkorban vagy náci/kommunista diktatúrában élünk (esetleg liberális diktatúrában), nem a politikának, egyháznak, államnak kellene meghatározni a tudomány irányát és ami nem pc, azt azonnal elvetni, badarságnak, tabunak bélyegezni.

2013. dec. 31. 10:22
 13/37 A kérdező kommentje:
Ezért például az integrált oktatás erőltetését, minden gyerek egy kalap alá vételét, az azonos elvárásokat hibásnak tartom, mivel a gyerekek között is hatalmas különbségek vannak, amit nem csak pusztán az okozhat, hogy valaki szegény családból jött, míg mások jómódból.
2013. dec. 31. 10:28
 14/37 anonim ***** válasza:
11%

Kérdező ha valaki itt sötét, az te vagy. Csak azért, mert tegnap tanultál valami érdekeset biológia órán, nem kéne elhamarkodott következtetésekbe ugrani.


A genetika hatással van a személyiségre, igen. Meg a környezet is. Százalékokban nem lehet ezt kifejezni mert ahány féle kísérlet/szabályrendszer annyi eredmény jönne ki, de a környezet sokkal erősebb tényező, ebben egyetért az emberiség régóta.

2013. dec. 31. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/37 anonim ***** válasza:
81%

Mint ilyen teruletet hallgato egyetemista, tudom mirol van szo es valoban hatalmas befolyasa van a tudomanyos kutatas iranyara az ideologiai es politikai kornyezetnek. A genetika nem MINDENT hataroz meg, de eleg eros dolgokat josol be stabilan. Ez szerintem minden akademikus szamara is nyilt titok, hiszen az erre iranyulo alapkutatasok mar megtortentek, megsem torik magukat, hogy ezt a szelesebb kozonsegnel is hangsulyozzak, es azt kell mondanom, hogy ezt is megertem. Milyen vilag lenne, ahol ezeket a tudomanyos tenyeket beepitenenk a vilagunkba? Milyen kovetkezmenyekkel jarna?

A tudomanynak nagy felelossege van. Attol, hogy a fizikusok fel tudnak robbantani a vilagot, meg nem biztos, hogy erdemes nekik. Itt sem biztos, hogy erdemes ezt tudatositani az emberekben. Persze az sem igaz, hogy az emberek egyenlonek szuletnek: de ez nem is annyira tudomanyos allaspont, inkabb politikai. :)

2013. dec. 31. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/37 Joola ***** válasza:
72%

Kedves Kérdező!

Egyetértek veled! Aki a levegőbe kiabál üzenem, hogy ha kell, 100 cikket is belinkelek, ami a genetika vs. környezet szerepéről szól. Különösen az ikerkutatások értek el nagy eredményt és nem új keletű a téma. Folyamatos vita van, hogy melyik a meghatározóbb, környezet vagy genetika, nos a jelen állás az, hogy a genetika erősebb befolyásoló. 60-40től egészen 80-20ig mondják a genetika szerepét, szóval azt javaslom olvasson utána mindenki, ne össze-vissza ossza a sötétséget. Én azt vallom, hogy a genetika ad egy erős keretet, amiből a környezet kihozhatja a legjobbat vagy a legrosszabbat. De gyökeres ellentétét nem érhetjük el annak, mint amilyen adottságokkal születtünk. Sajna ez van.

Egy pszichológus hallgató

2013. dec. 31. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/37 anonim ***** válasza:
18%

Kedves Kérdező!

Nem értek egyet veled! Aki a levegőbe kiabál üzenem, hogy ha kell, 100 cikket is belinkelek, ami a genetika vs. környezet szerepéről szól. Különösen a gyerekkori szocializáció terén értek el nagy eredményt és ez nem új keletű a téma. Folyamatos vita van, hogy melyik a meghatározóbb, környezet vagy genetika, nos a jelen állás az, hogy a környezet erősebb befolyásoló. 80-20tól egészen 90-10ig mondják a genetika szerepét, szóval azt javaslom olvasson utána mindenki, ne össze-vissza ossza a sötétséget. Én azt vallom, hogy a környzet ad egy erős keretet, amiből a genetika kihozhatja a legjobbat vagy a legrosszabbat. A gyökeres ellentétét érhetjük el annak, mint amilyen adottságokkal születtünk. Szerencsére ez van.

Egy Nobel-díjas tudós

2013. dec. 31. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/37 anonim ***** válasza:
0%

"60-40től egészen 80-20ig mondják a genetika szerepét, szóval azt javaslom olvasson utána mindenki, ne össze-vissza ossza a sötétséget."


Haha nem is vártam többet egy pszichológustól :D dobálják a számokat a levegőbe, és azt remélik hogy így tudományosnak fog hangzani amit csinálnak. Mégis megmondanád hogyan számolták ki ezt a 60-40et meg 80-20at?


Ott húzom meg a határt ahol akarom. Pl egy nyúl félénkségéért ezek szerint csak 60%ban a genetika a felelős? Janem, akkor legyen inkább 95! Ha viszont két fehérember között nézem, akkor a 95 soknak tűnik, ahhoz képest mégiscsak sokat számít a jó iskola, satöbbi... legyen akkor inkább 30! Vagy inkább publikálok egy cikket a 30 és a 95 átlagával, 62.5% hűha ez nagyon jó számnak tűnik, és még matematikát is használtam tehát tudományos vagyok!!!

2013. dec. 31. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/37 anonim válasza:
100%

A ember külsejét meghatározza a genetika. A belsőt akkor miért nem határozhatná meg?


Meg persze akkor kiváncsi lennék, hogy a sok antifa akkor mit nyilatkozik a buzulásról ? Most akkor veleszületett dolog, vagy szimplán egy beteges viselkedészavar ? :DD

2014. jan. 1. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/37 anonim ***** válasza:

szituáció, létezik a genotípus és a fenotípus. A genotípus az a gének által meghatározott rész, a fenotípus pedig az, ahogy végül az egyed ténylegesen kinéz/viselkedik.


Igen, a genotípus magába foglalja a külsőt, és a belsőt is. De nem a genotípus miatt lesz valaki kigyúrt, ügyes, rövidhajú, okos, kedves, érdeklődő, stb. A gének ezt csak lehetővé teszik a számára hogy ilyen legyen, de végül a környezeti hatások (+ a lélek, ha hiszel a létezésében) azok, amik a végleges formát adják.


Megint látszik szerintem, hogy értelmetlen százalékokról beszélni, mert nagyon szubjektív hogy milyen mértékben felelős az egyik, vagy a másik. A búza-hajlam is sokat vitatott, hogy akkor most mennyire felelős a genetika, mennyire a környezet. Néhányuknál elég gyanús, hogy akármiylen lehet a környezet, ő akkor is búza lenne, de néhánynál nem ennyire egyértelmű ez.

2014. jan. 1. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!