Ha a Hubble teleszkóp valójában szürkében lát akkor, hogy tudnak színképelemzéssel exobolygókat felfedezni?
Ehhez mit szólsz? [link]
1. Nem szürkében lát. Nézd meg a List of Hubble instruments részben a linkeket. Több színt lát, mint amennyit el tudsz képzelni. Eredetileg is volt rajta egy FOS spektrométer.
2. Nem a Hubble-lel fedezik fel a legtöbb exobolygót, hanem a COROT-tal és a Keplerrel.
Ezek az oldalak, amiket linkelsz, a Hubble által készített „művészi” képekről próbálnak szólni, pedig ez a teleszkóp egy kicsit több, mint egy turista kamera.
Amit 22:22-es hozzászólásodban említett cikkben leginkább zavarónak találok, az ez a rész:
„Taking color pictures with the Hubble Space Telescope is much more complex than taking color pictures with a traditional camera. For one thing, Hubble doesn't use color film — in fact, it doesn't use film at all.”
A mai digitális fényképezőgépek (amik most már sokkal elterjedtebbek, mint a „filmesek”) teljesen hasonló elven működnek. Olyan szenzorok vannak bennük, amik azokra a fényhullámhosszokra érzékenyek, mint a szemünk (ezek a 450, 530 és 610 nm-es hullámhosszak), ha ezek közül csak az egyiket vennénk be, akkor monokromatikus, „fekete-fehéren” képet kapnánk (persze valójában csak pl. pirosat látnánk, de ha nincs más szín, amivel összevessük, akkor lesz „szürke”, legalábbis ezeken a linkeken ezt értik a szürke alatt).
A szemünk azért ilyesmi (390–700 nm) hullámhossztartományban működik, mert a légkör az ilyen fényt átengedi, tehát természetes módon ebben a tartományban vannak megvilágítva a dolgok. Ha valamit a világűrbe pakolunk, akkor a légkört kihagyjuk, és mindenféle tartományban tudunk megfigyelést végezni. Ez a lényege az űrteleszkópoknak. S természetesen nem a látható tartomány a legizgalmasabb.
A Hubble-teleszkópnak többféle eszköze van. Például tud képeket készíteni adott hullámhossztartományokon az égbolt egy nagyobb területéről, amiket „átszínezve” szép képeket kaphatunk az univerzum távoli pontjairól, ezek a kamerák. De vannak rajta spektrométerek is, amik arra szolgálnak, hogy megmérjék, hogy a különböző hullámhosszakon milyen intenzitású fény érkezik az égbolt egy adott pontjáról, ezek sok ezer színt látnak. Tehát a kamerák egy adott területről csinálnak egy adott színű, monokromatikus („fekete-fehér”) képet, míg spektrométerek egy adott pontról nézik meg, hogy milyen színek érkeznek.
Tömören a lényeg, felejtsd el azt, hogy „szürke”, ilyen szín nincs. Ha technikai dologról van szó, akkor azt kell érteni alatta, hogy egyszínű; ha művészi dologról, akkor pedig az RGB komponensek azonos arányú keverékét.
Itt írja, hogy a "színezésnek" nemcsak művészi célja van. Color in Hubble images is used to highlight interesting features of the celestial object being studied. It is added to the separate black-and-white exposures that are combined to make the final image.
Creating color images out of the original black-and-white exposures is equal parts art and science.
We use color:
To depict how an object might look to us if our eyes were as powerful as Hubble
To visualize features of an object that would ordinarily be invisible to the human eye
To bring out an object's subtle details.
Köszönöm a válaszod! Sajnos nem vagyok fizikus, így a válaszod most nekem érthetőbb volt, mint az angol oldalak.
Itt van egy kép arról, hogy a szem és az agyunk hogyan dolgozza fel a látványt: [link]
Tulajdonképpen mi is „szürkében” látunk, csak az agyunk rak össze később egy színes képet. Ugyanígy a Hubble is egy szem, ami más, sokkal érdekesebb alapszínekre érzékeny, aztán mi itt a földön egy aggyal (számítógép) egy-egy színes képet rakunk össze.
A spektrometria meg egy egész más dolog, az a szemünknek nem megy. (Ha valamit ciánnak látsz, akkor nem tudod eldönteni, hogy 485 nm-es fényt ver vissza/bocsát ki, vagy azonos arányban 420 és 535 nm hullámhosszú fényt. A spektrométer ezt dönti el. Persze ebből nem lesznek „tájképek”.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!