Melyik csillagászati távcsövet ajánlanátok?
Szeretném a páromat egy kezdő távcsővel meglepni karácsonyra. De olyat szeretnék, ami azért egy felnőttnek is izgalmas lehet. A neten állandóan az üstökösöket, napkitöréseket stb. nézegeti :)
Kicsit utána olvastam, és úgy gondoltam, hogy max. 30 ezret tudnék a dologra szánni. Ki is néztem 2 típust, bár mindkettő kicsit túllépi a 30ezret, de ennyi még belefér :)
Melyiket ajánlanátok?
Luna 60 vagy Luna 114e.
Mindkettőről pozitív volt a vélemény amit olvastam, igaz a 114ről csak egy vélemény volt az oldalon. Az alapján, amit néztem a 60ashoz ajánlott lenne venni egy okulárt, hogy igazán szép legyen és elég nagy a nagyítása. Úgy viszont már tényleg átlépi az összeghatárt.
Vagy szerintetek az a legelején elhanyagolható?
Köszönöm a segítséget :)
Megnéztem a gukkerokat. Nem tudom, hol kerested, de itt azonnal használható készletben kapod meg, távcső, keresőtávcső, állvány, okulárok:
Ezek mind "igazi" távcsövek, nem áruházi hulladékok. Alkalmasak felnőttjátékszernek is, ha nincsenek professzionális igények. Én személy szerint a 114-et választanám a nagyobb átmérő miatt (ez olyan, mint a kocsinál a lóerő:)) Mondjuk ott szerepel ez a kitétel is: "Az EQ1-es mechanikája kézi finommozgatással ellátott, mely óragéppel bővíthető. Vizuális megfigyelésre, szélcsendben elegendő lehet, ám aki egy kicsit nagyobb stabilitásra vágyik, annak a masszívabb EQ2-es mechanikával javasoljuk." Ha én vásárolnék, felhívnám a szaküzletet, hogy a valós használatban mégis hogy muzsikál, mert egy remegő, az adott távcső hordozásához gyenge állvány nem egy főnyeremény. De lehet, hogy gond nélkül elviszi.
Van olcsóbb, kisebb tükrös távcső is:
Az linkeken 2 féle gukker van, az első lencsés, a második tükrös, de az amatőrcsillagászkodáshoz mindkét fajta alkalmas. A tükrös talán nem igényel annyi kínos gimnasztikát, mint a lencsés :) az eltérő felépítése okán kényelmesen lehet használni tetszőleges irányba.
Ison? Jó vicc, ez speciel most dől el éppen :)
Szia, "zoligyerek" tökéleteset mondott. Azért a 114-est javasolnám, hogy ne legyen sötét a kép. Tükrös (Newton távcsövet) javasolnék én is (nyilván okulárral). Az EQ1,2,3 jelzések azt mutatják, hogy milyen masszív az állványzat. EQ1 állványon kicsit remeghet a kép (ha belenézel).
Annyit azért fontos tudni, hogy ne csalódjatok, hogy az EQ állványok "ekvatoriális" rendszerre vannak összrakva. Ennek oka, hogy megfelelő beállításnál (közel) egyetlen tekerővel tudod követni a kiszemelt képet. Ilyenkor az állvány egyik tengelyét arra a csillagra állítjuk, ami felé a föld forgástengelye mutat. Ez kb. az "északi sarkcsillag". Ezután kiszemeljük a távcsővel, amit látni akarunk, és ... ahogy telik az idő, és ahogy fordulunk a földdel.. csak egyetlen tekerőt kell forgatni, hogy képben maradjon a csillag (v. csillagköd), amit látni szeretnénk.
(No, ennek kezelése egy "kicsit lejjebb, kicsit balra, ott a Hold" rendszerben nehézkes.)
Úgy sejtem, hogy ezzel a távcsővel60-90 mp-enként mozogni kell, ha pl. a holdat nézzük. EQ állványon is megy, csak vagy viccesen mozog, vagy jól kitaláltuk, hogy hova nézzen az EQ tengely.
Kedves válaszolók!
Köszönöm szépen a segítséget :)
Zoligyerek: Én is pont ezen az oldalon néztem, azért is néztem ki a 114-est, mert most akciósan kb. annyi, mint a kisebb :)
Annyit had kérdezzek még, hogy ha a család többi tagja is gondban van az ajándékvásárlással, akkor ezt a 114-est ki lehet-e esetleg valami kis plusszal egészíteni, vagy ajánlanátok-e valami más csillagászatos kis kelléket, aminek örülne :)
Köszönöm :)
Pl. a Napszűrő fólia, meg lehet figyelni a napfoltokat:
Ez egy fémgőzölt vékony fólia, a távcső legelejére kell szerelni valami kartonpapír alkalmatosságra kell házilag szerelni, amit stabilan rá lehet húzni a távcsőre.
"Amatőrcsillagászok Kézikönyve (MCSE)"
Nagyon jó! Rutinos és képzett csillagász és más szakemberek írták a témával ismerkedők számára. Elmélet és gyakorlat egyaránt, a kezdők számára egy igazi kincsesbánya :)
Magyar Csillagászati Egyesület tagság:
az éves díjért jár a Meteor havilap és a Csillagászati Évkönyv, amiben rengeteg információ van, Az évkönyvet egész évben haszonnal lehet forgatni (tényleg :)
Köszönöm :)
Kiadom a listát a családnak :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!