Ha a tudósok tudják, hogy az elemi részecskék anyagként viselkednek, amikor megfigyelik őket, akkor honnan tudják, hogy hullámként viselkednek, amikor nem nézik őket?
És természetesen nekem is az első gondolatom az volt, hogy ami érzékeli az elektront, maga az eszköz lehet rá hatással, de ezt kizárták. Gondolom azért ennyire egyértelmű hibába nem botlik egy elméleti asztrofizikus.
Egy másik videó szerint az interferencia kép CSAKIS akkor tűnik el, ha a detektorok értékeit meg óhajtjuk nézni, a detektorok felszerelése nem omlasztja össze a hullámtermészetet.
Schrödinger macskája élő és döglött szuperpozícióját is nehéz elképzelni.
Miért nehéz elképzelni?
Nem szól másról a macskás elmélet, csupán azt, hogy amíg nem nézel be a dobozba (=nem vizsgálod meg a kutatást, nem nyersz ki információ) addig a macska lehet élő, és lehet holt is. Azonban a valóságban a macska VAGY EGYIK, VAGY MÁSIK. Csupán mi nem tudjuk, melyik állapotban van. De, ahogy megvizsgáljuk (kinyitjuk a dobozt), kiderül, hogy a macska melyik állapotban is van. És nem a megfigyeléstől esik össze holtan, vagy éled föl :)
maradjunk a reszecskeknel.
ugy tunik, hogy az electron amikor nem figyelik meg, akkor valami olzasmit csinal, amit nem enged megfigyelni.
tehat, nemigazan tudhatod, hogy mit csinal, amikor nem nezed, mivel nem latod, de allitolag ugy nez ki, mintha interferenciat okozna onmagaval s nem egy masik elektronnal, hanem onmagaval.
egy a lenyeg, hogy olyat csinal, amit nem tudsz megnezni, s igy elmagyarazni sem. S amint megnezed, maris nem azt a valamit csinalja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!