Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan működik pontosan az...

Hogyan működik pontosan az elemi bázistranszformáció?

Figyelt kérdés
Konkrétan az egyenletrendszerek megoldására gondolok. Nem értem, mit jelent az, hogy lecseréljük a bázisokat. Nem értem miért kell leosztani a generáló elem sorát a generáló elemmel, és nem értem miért kell a többi elemet úgy kiszámolni, hogy az egyik elem x, a másik elem y koordinátáját leosztjuk a generáló elemmel, és azt kivonjuk a kiválasztott elemből.

#lineáris algebra #bázistranszformáció #elemi bázistranszformáció
2013. nov. 6. 21:05
 1/8 anonim ***** válasza:
A lineáris egyenletrendszerek megoldásának az az alapja, hogy az általad említett lépésekkel olyan lineáris egyenletrendszereket kapunk, melyeknek a megoldáshalmaza megegyezik a kezdeti lineáris egyenletrendszerével. Továbbá ez a módszer véges lépésben felső-háromszög alapmátrixú egyenletrendszerre vezet, melyből a megoldás visszafejthető.
2013. nov. 7. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Az első állításom miatt ez lesz a megoldása a kiindulása egyenletrendszernek is.
2013. nov. 7. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Értem én, hogy meg lehet vele oldani egy egyenletrendszert, de nem ez volt a kérdés. Ez a kamu válasz.
2013. nov. 7. 10:34
 4/8 anonim ***** válasza:
Akkor mi? Azért csináljuk így, mert működik.
2013. nov. 7. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
De miért működik így?
2013. nov. 7. 16:30
 6/8 anonim ***** válasza:
A középiskolában úgy tanuljuk a lin. egyenletrendszerek megoldását, hogy addig adogatjuk össze az egyenleteket, míg végül valamelyik ismeretlenre kijön, hogy mondjuk x_3=3. Itt is tulajdonképpen erről van szó, csak nem ötletszerűen tesszük mindezt, hanem algoritmikusan. A cél az, hogy ha az alapmátrix rangja k, az ismeretlenek száma n, akkor az egyik sorunk n-k ismeretlent tartalmazzon, az e feletti sor ezt az ismeretlent meg mégy egy másikat stb..Ez akkor fog teljesülni, ha az alapmátrix főátlójában végül csak nullák lesznek. Az algoritmus során előbb-utóbb ez létre fog jönni, ráadásul az ezzel az alapmátrixal megadott egyenletrendszer megoldáshalmaza bizonyíthatóan meg fog egyezni az eredeti egyenletrendszer megoldásával.
2013. nov. 8. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Rosszul írtam, természetesen a főátló alatt.
2013. nov. 8. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Amúgy megértettem hogyan működik. Egyszerűen csak ugyan azokat a lépéseket végeztem el magán a lineáris egyenletrendszeren, amiket az együtthatómátrixon. majd leírom, hogy mire jutottam, ha lesz időm.
2013. nov. 8. 13:46

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!