Ha elektrolízisnél ha az egyik, vagy akár mindkét elektród grafitból van, lehet baj abból, ha összeér?
Miért gondolod, hogy csak fémelektródok szikráznak?
Az elektromos szikra úgy keletkezik, hogy a két érintkező olyan közel kerül egymáshoz, amikor már a köztük lévő levegő (vagy más közeg) annyira vékony, hogy áthúz rajta az áram. Ilyen megközelítésből látszik, hogy az elektromos szikra független az érintkezők anyagától.
Ha összeér a két érintkező, akkor relatíve óriási mennyiségű áram tud átfolyni az áramkörön. A nagy áram nagy valószínűséggel károsítja az áramforrást (túlterheli). Ez függ az átfolyó áram mennyiségétől, az pedig függ a rövidzár idejétől. Minél több ideig áll fenn a rövidzár, annál nagyobb terhelést kap az áramforrás, és annál nagyobb hőmérsékletűre melegszik valahol az áramkör. Tehát a rövidzár nem csak az áramforrást károsíthatja, hanem bármit, amin rövidzár alatt nagyobb mennyiségű áram folyik keresztül, mint amekkora terhelésre tervezve lett. Ez általában hő formájában jelentkezik, és az adott alkatrész túlhevülését okozza (olvadást, forrást vagy gyulladást előidézve). Grafitnál gyulladást, tüzet okozhat (mivel a grafitnak magasabb az olvadáspontja, mint a légkör oxigénjével történő gyulladáspontja).
A régi ívlámpák grafit-elektródásak voltak. Az ív meg egy bazionagy szikra, ami nem "hagyja abba". :D
Szóval de, minden szikrázik, ami között átüt az áram.
Sőt, a műszálas pulóver is szikrázik, amikor használat után leveszed. :)
Ha összeér... Abból bizony lehet baj, de
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!