Miért kell dollár milliárdokat költeni űrkutatásokra?
Csillagokat, bolygókat kutatnak, de minek? Attól, pl. hogy milyen kőzetből van egy bolygó, vagy valaha volt ott esetleg élet, mivel lesz jobb az embereknek, mi változik?
Ennyi pénzből hány éhező lakna jól? Talán éhezők sem lennének...
Igazából az a vicces hogy még MINDIG van valaki aki feltesz ilyen kérdéseket és még komolyan is gondolja. :D
Már nem az a része, hogy az űrkutatás költségeit és közvetlen firtatja; ez megvitatható kérdés.
Hanem ahogy a globális problémák megoldását képzeli, vagy hogy ezért a kutatásokat teszi felelőssé. :D Irányítsuk át a pénzt, oszt' minden jó lesz - mit okoskodnak azok a tudósok, menjen inkább a mezőre az is. :D
(Első körben az ember jogosan megkérdezhetné, hogy a kérd. vajon hány hajléktalant vacsoráztatott meg az idén, vagy hozzájárulna-e a saját jólétének mondjuk 5%os csökkentéséhez, hogy felemeljék belőle a munkanélkülineknek szóló juttatásokat? Gyanítom, hogy még a lakása előtti kéregetőt is átlépi.)
Ha az igazságos elosztást akarod megoldani, sok szerencsét hozzá - a szocialista rendszerek is próbálkoztak vele, nem túl fényes eredménnyel.
Valójában a világban a nagy éhezések, mint a szomáliai helyzet (amikor az emberek afrikai éhezőkről beszélnek, valójában Szomáliára gondolnak) sokkal inkább az elnyomó, magatehetetlen kormányokról, polgárháborúról és alapvetően a politikáról szólnak, mint a puszta pénzhiányról.
Más dolog a kis helyi éhezések, amit itt Magyarországon is metapasztalhatsz. Ezek egészen másról szólnak, mint mondjuk a feudalizmusban, ahol egyszerűen nem volt állami szociális védőháló: a kapitalista szegénység olyasmi, amit mind önként felvállaltunk.
Éltünk már szocializmusban, ahol állam bácsi mindenkinek garantálja a minimális megélhetést. Cserébe csak annyit kell elfogadni, hogy mindenki, azok is akik tehetségesek, életerősek, rosszabbul fog élni. Mi nem ezt választottuk. Ennek nem csak a vagyon egyenlő elosztása az oka, hanem az is hogy bizonyos mértékű létbizonytalanság a fejlődőképesség velejárója; ha ezeket kiktatjuk, akkor az össztermelés (azaz a mindenki között elosztható jószágmennyiség) is kevesebb lesz. Mi nem ezt választottuk. Hanem azt, hogy azokat fogjuk díjazni, akik a többlettermelést elő tudják segíteni. Cserébe vállaltuk fel azt, hogy egyesek russzabbul járjanak, azért hogy a nagy többségnek jobb legyen. És ezt nem a pénzhiány követeli meg, hanem MI, mindannyian! Mert jobban akartunk élni, mert a jobb teljesítményünkért arányos jutalomhoz is akarunk jutni.
Mert nagyképernyős TV-t akartunk és családi házat, nem Tisza cipőt és piszkos albérletet.
Még MINDIG fel lehetne emelni az adókat, és többet juttatni belőle a keresőképteleneknek, de a többség ma nem nagyon hajlink erre.
Ne a kutatókra haragudj, akik olyan tudást termelnek, amitől mindannyiunk ismeretanyaga több lesz. Ha már muszáj, akkor a szomszéd Micikére, vagy akár saját magadra, akik a saját szórakozásaikra, élvezeteikre költik el az értékes pénzt.
Kérdező, a te problémád más. Adott a világ a maga sokszínűségével, és sokféle tevékenységével. Te ebből a tevékenységből kizárólag azt látod, ami közvetlenül hasznos, mindent csak betű szerint, a maga konkrétságában tudsz elképzelni.
Ennyi erővel Galvani, Volta, Ampére és a többiek kísérleteit is tekinthették volna 250 évvel ezelőtt drága ostobaságnak, és ma nemhogy nem írogatnál ide, de lámpád sem lenne.
Vagy mondjuk Watt ugyancsak akkoriban haszontalannak tűnő kísérletei vezettek a gőzgép, azon keresztül a motorok, egyszóval a mai hétköznapi technika kialakulásához. De akkor ez nem volt nyilvánvaló.
Általában véve olyan nincs, hogy képesek lehetnénk egy konkrét valamit magas fokon fejleszteni, ha más területeken nem végzünk - látszólag haszontalan - hasonló tevékenységet. Az ember több ezer éve tudja, hogy minden jelenséggel foglalkozni kell, mert abból lesz egyszer a hétköznapokban felhasználható tudás. Ezt hívják alapkutatásnak. Ez emészti fel a legnagyobb összegeket, és ha nem folytatják, szép lassan megindul a visszafejlődés. Nem kell ezt elhinned, attól még így van. Egyes országok (így Magyarország) vezetői sem hiszik ezt el, meg is lehet nézni, hol tartanak. Ha te nem fogadod el bölcsebb emberek véleményét, abból se kár, se haszon, de ha ezek a vezetők nem hiszik el, annak levét milliók isszák, hátrányát milliók szenvedik.
Az űrkutatás egyébként rengeteg hétköznapi dolog kifejlesztését segítette elő, tehát attól, hogy te (a megfelelő tudás hiányában) nem érzékeled, már a mi életünkben is rengeteg hasznot hajtott. ÉS hogy unokáinknak mennyit fog, azt ugyanúgy nem tudod elképzelni, ahogy akár 200 éve azt, mi is az atomenergia. Pedig az ma már eléggé hétköznapi és közismert.
Indiában sok helyen műholdas rendszerekkel figyelik a termést, és a különböző színkép-elemzésekkel folyamatosan, realtime irányítják a mezőgazdasági szakembereket, hogy melyik terület tűnik kihaltabbnak stb., így megtöbbszörözhetik egy-egy termőföld hatékonyságát.
És ez csak egy nagyon apró és kiragadott szelet, ahol az űrkutatás hozzájárult az éhezés csökkentéséhez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!