Ha bármiféle kísérletet nézel, ezzel kell kezdeni, különben teljesen fals eredményeket fogsz várni, és egészen mást kapsz majd a kísérletben.
Tehát a kérdés inkább az lehetne, hogy hol lehet ezt kihagyni, ill. mikor lesz elegendően nagy tömegű a mérőeszköz ahhoz, hogy már ne vegyük észre, tehát az esetek többségében a mérési pontosság alatt maradjon.
2013. szept. 26. 04:44
Hasznos számodra ez a válasz?
3/5 anonim válasza:
A félreértések elkerülése végett: a határozatlansági reláció egy általános elv a kvantummechanikában, és nem pusztán egy részecske helyzetére és impulzusára (sebességére) vonatkozik. Általában bármilyen olyan fizikai mennyiségek esetén, amelyekhez ún. nem felcserélhető operátorok tartoznak, ezek a mennyiségek nem mérhetőek egyidejűleg. Ilyen kismillió van, pl. a spin vagy általában az impulzusmomentum bármely két komponense, amit Stern-Gerlach mágnesekkel lehet jól demonstrálni.
Az egész kvantummechanika egyik sarkalatos eleme ez az elv, szóval ha nem volna igaz, már rég észrevettük volna.
2013. szept. 26. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
4/5 anonim válasza:
Az említett határozatlansági relációk levezethetőek a kvantummechanikai axiómákból. Szükségszerű matematikai következmények. Pl. a kétréses kísérlet interferenciaképe is annál jobban "szétesik" (sokfotonos esetet véve!), minél pontosabban (nagyobb sikerességi rátával) próbálod megmérni, hogy melyik résen ment át. Ha épp megmérted, akkor nincs interferenciakép, ha épp nem mérted meg, akkor van. Az esetek egy részében arról lesz adatod, hogy hol ment át, a másik részében arról, hogy mekkora volt a hullámhossz/impulzus (erről árulkodik maga az interferenciakép). De a relációk nem is annyira egyedi mérési adatokról szólnak, hanem sok mérés várható értékének szórásáról. Egyedi mérésnél azt látod, hogy ha nem felcserélhető operátorú fizika mennyiségek egyikét megméred, akkor annak a sajátállapota, amibe a méréskor kerülsz, a másik mennyiségre nézve nem sajátállapot hanem "összetett", tehát nem lehet határozott _egyidejű_ információd arra nézve.
2014. jan. 26. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
5/5 anonim válasza:
A kétrés kísérlet sokkal inkább a komplementaritásról szól, nem a határozatlansági relációról.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!