A Gravitáció és Elektromágnesesség különbsége?
Kérdező: "Akkor a föld nem szilárd test és nem atomokból és részecskékből áll?
Én úgy tudom minden ami létezik az anyag,és az anyagot az elektromágneses erő tartja össze. Akkor ez miért lenne másképpen a bólygók esetében?Azok nem anyagból állnak? "
Meglepő de a föld nem szilárd test, még a felszínén lévő sziklákból álló hegyek sem! Ugyanis az atomok és molekulák elmozdulhatnak szabadon egymáshoz képest kis mértékben, de ez nagy méretekben látványosan meglátszik.
Lásd például a gyűrt hegységeknél a "szilárdnak hitt" kemény kőzetek is ívesre hajolhatnak, és ehhez nem kell felmelegedniük vagy megolvadniuk. A földkéreg alatt kb 15km mélyen kezdődő földköpeny igen nagy viszkozitású anyag nem szilárd de nem is folyékony.
Részben ez az oka hogy bizonyos méretek fölött a testek gömb alakot vesznek föl. Tehát például ha öntenél egy tömör acélkockát az ugye elvileg szilárd, de ha ez a kocka pár ezer km élhosszúságú vagy nagyobb lenne akkor már az öntés sem sikerülne, mert az öntőforma sarkait nem töltené ki az anyag, mert a gravitáció gömbformára húzná össze.
De ha mégis sikerülne és meg is szilárdulna kockaként, ez akkor is bekövetkezne idővel, és a szilárd kockád sarkai belepréselődnének a többi acélba, fölforrósítva és megolvasztva azt hogy gömb alakú legyen az egész.
Mindez arra vezethető vissza hogy amit mi szilárd testnek látunk annak nagy része vákuum. Ugyanis az egyes anyagok atomjai közti távolság jóval nagyobbak mint maguk az atommagok. Tehát 2 atom között nincs semmi csak a maghoz képest óriási elektronfelhő (Mert oda nem is fér már be semmi pl légköri atom sem.). A tárgyak pusztán azért láthatóak, mert az elektronfelhők elnyelnek és visszavernek fényt/fotonokat. Tehát az asztal ami mellett ülsz az "majdnem" semmiből áll 98%-ban. A maradék az atommagok elektronok és ezek tömege.
Az üveg és víz is csupán azért átlátszó számunkra mert a benne lévő atomok elektronfelhője pont ugyanazt a fotont tudja kibocsájtani amit elnyelt. Tehát az üvegen belül látott fény már nem ugyanazokból a fotonokból áll mint ami kívül nekiütközött, csak azok "másolata" haladt át! Minél többször ütközik annál jobban módosul, azaz minél vastagabb az üveg annál torzabb képet látsz rajta keresztül.
Ráadásul az üveg is viszkózus és NEM szilárd anyag!
Szóval óvatosan ezzel a "szilárd anyag" kifejezéssel.
A föld nem szilárd test, még ha egyszer ki is hűl teljesen akkor sem lesz az!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!