Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miértnem tudok olyan színre...

Miértnem tudok olyan színre gondolni ami nem létezik?

Figyelt kérdés
Miértnem lehet egy teljesen új színt kigondolni?

2013. szept. 17. 22:04
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
0%
Tudsz (vagy tudtál volna, de már lemaradtál). Ez a szín a pink. Nem része az elektromágneses spektrumnak, csak úgy kitalálták.
2013. szept. 17. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:

"Ez a szín a pink"

Biztos?

[link]

[link]

2013. szept. 17. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:

Weöres Sándor:


"Csak egyetlen színt elgondolni tudnék,

amílyet nem látok soha - "

2013. szept. 17. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 Grielean ***** válasza:
93%
Egyszerűen mert az agyad az érzékszerveid által szerzett információk alapján működik, így nem tud olyan dolgot meghatározni, ami kívül esik az érzékszerveid érzékelési tartományán.
2013. szept. 17. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

A színek önkényesen meghatározott fogalmak. Mi, emberek kiválasztottuk az elektromágneses spektrum (hellyel-közzel) 400 és 800 nm közötti hullámhosszúságú tartományát és azt mondtuk: ez a látható fény. Pedig közben semmi érdekes nincs itt, az elektromágneses sugárzás ebben a tartományban egyáltalán nem kivételes - azt az apróságot kivéve, hogy mi ezt látjuk belőle, a többi tartományát nem. Aztán ezt a tartományt még több részre osztottuk, ezeket színeknek neveztük el és örülünk neki.

Mivel mi, emberek találtuk ki ezt a rendszert, ezért emberi ésszel nem is lehet felülkerekedni rajta, nem lehet új színeket kigondolni, mert nincsenek. Az elektromágneses spektrumnak bőven vannak olyan tartományai, amik az általunk ismert színeken kívül esnek, egyes élőlények látják is, de mi nem. Így aztán nem is tudunk olyan színeket kitalálni, amik nem léteznek.

2013. szept. 17. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:

2-es: Igen, az a probléma, hogy az angol mást nevez pinknek, mint a magyar. Lehet, hogy magyarban inkább a magenta lenne a jó szó. Amit belinkeltél, nem arra a színre gondoltam, hanem a T-home magentájára. az állítólag tényleg nem létezik:


http://www.youtube.com/watch?v=S9dqJRyk0YM

2013. szept. 17. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:

A magenta is létező szín:

[link]

gondolj csak a CMYK-színtérre.

2013. szept. 18. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 Makoscsiga ***** válasza:

"Mivel mi, emberek találtuk ki ezt a rendszert, ezért emberi ésszel nem is lehet felülkerekedni rajta, nem lehet új színeket kigondolni, mert nincsenek."

Ez azért nem teljesen így van. Mint előbb rámutattak, nem hogy új színek nincsenek, hanem a régiek is csak érzékszerveink által keltett érzetek. Mi azért látunk színeket, mert van háromféle különböző hullámhosszúságú fényre érzékeny fotoreceptorunk. Ezzel függ össze a színvakság, amikor egyes receptortípusok nem működnek. Érdekes, hogy vannak olyan mutáns emberek, akiknek nem három, hanem négy fotoreceptoruk van. Ők egy alapszínnel többet látnak. Mivel a ezek a fotoreceptorok az x kromoszómán vannak, a nők között elég sok olyan van, akiknek 4 különböző receptora van. 2o12ben találtak egy olyan nőt, aki valóban 4 alapszínt tudott megkülönböztetni.

[link]

[link]


Különben van egy olyan állat, egy tengeri rák, ami 12 féle alapszínt tud megkülönböztetni.

[link]

[link]


Szóval van helye a fejlődésnek.

2013. szept. 18. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

Makoscsiga,


A fejlődésnek van helye, hogyne - elképesztően nagy az elektromágneses spektrum, mi meg elképesztően kicsi darabot látunk belőle.


Csak éppen ez a fejlődés nem fog megtörténni. A szervezet nem fog extra energiát pocsékolni olyan szervekre, amik a túléléshez szükségtelenek. Nem véletlenül látjuk azt, amit látunk. Ennél többet látva már energia pocsékolás, és nem ad nagyobb túlélési esélyeket. Szóval a mutáció hiába is terjedne el, attól még nem fog az emberiség több színt látni, csak lesz pár mutációval rendelkező illető. De ők ettől még nem szaporodnak nagyobb eséllyel :)

2013. szept. 18. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
Most itt a vita arról szól, hogy van egy hullámtartomány, amelyet az ember meghatározott érzékszervekkel "lát" valahogy, ezeket színeknek nevezi, és vajon vannak-e más "színek". Igen vannak, csak ugyanazt (vagy nem ugyanazt) a hullámtartományt egy "másik" emberi szemmel másféle módon kell felosztani. Hogy az emberi szem érzékelése úgy módosul, hogy több színt lássunk, (nem túl nagy valószínűséggel) lehetséges. De hogy mikor és mi módon következik ez be, arra mai ismereteink szerint nincs válasz.
2013. szept. 18. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!