Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan tudom ezeket pontosan...

Hogyan tudom ezeket pontosan kiszámolni? Szögmérés az égbolton.

Figyelt kérdés

van ez a kép: [link]


házim lemérni egy égi objektubot (vagy 2 objektum közötti távolságot) fokban, de tangenst is kell használnom a kiszámoláshoz. akárhogy googlezok, csak ezt a lebutított ábrát mutatják mindenhogy. azt tudom, hogy egyik pont a szemem, az egyik befogó a karom, de hova tovább?


2013. szept. 15. 16:24
 1/3 anonim ***** válasza:

Szimpla trigonometria:

[link]


A szemedet nevezzük el A pontnak, a két csillagot B'-nek és C'-nek.

Kinyújtod a karodat, és a kezedet B' pont magasságába levő csillaghoz emeled - ez lesz a B pont.

Ha a kinyújtott karodban egy botot tartasz, ami egyrészt merőleges a kinyújtott karodra, másrészt fedi a C' pontban levő csillagot, akkor a szemed és a csillag közötti félegyenes a boton létrehoz egy C pontot.

Az AB és AC szakaszok által közrezárt alfa szöget keressük - ez pedig a BC és AC szakaszok hányadosából kiszámítható, ugyanis:

tan(alfa) = BC/AC

2013. szept. 15. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Nem tudom, hogy előírás-e a tangens függvény használata, mert anélkül is megoldható a feladat.


Képzelj el egy 360 cm kerületű kört. Ennek sugara jó közelítéssel 573 mm (pontosan 180/π cm).

Mivel a teljes kör 360°, a kör egy centimétere 1° szög alatt látszik a középpontból nézve.

Ebből adódik a legegyszerűbb szögmérési módszer: ha a szemedtől 573 mm-re tartasz egy beosztásos vonalzót, le tudod olvasni két objektum távolságát: ahány centiméter, annyi fok!

Ezen alapul az általad közölt linken található 'lebutított' ábra. A ott látható szögek egyénfüggő értékek.


Ha leméred a kezed különböző méreteit: valamelyik ujjad szélessége hosszúsága, a tenyered szélessége, az öklöd szélessége stb., akkor mindig kéznél van egy szögmérő készlet. Ki tudod kísérletezni, mennyire kell kinyújtani a karod, hogy 573 mm körül legyen a szemedtől az éppen használt szögmérő.

Kalibráláshoz egy példa: a Nap és a Hold látszó átmérője jó közelítéssel 0,5°


A módszer természetesen nemcsak égi, hanem földi ojektumok esetén is használható.


A témához javaslom a következő linket is:

[link]

Az előző válaszoló gyakorlatilag ennek az elvét használta a válaszában.


DeeDee

**********

2013. szept. 16. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm mind a két választ! :)) végül nem adom le a házit, de jó tudni, hogy hogy kellet volna :) este majd megcsinálom, hogy tudjam milyen ez.
2013. szept. 16. 06:22

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!