Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Honnan ered a mágnesesség? Az...

Parubaru kérdése:

Honnan ered a mágnesesség? Az interneten már utánanéztem, de nem lettem sokkal okosabb.

Figyelt kérdés

Valami homályosat olvastam arról,hogy az elektronok körmozgásából, illetve saját tengelyük körüli mozgásából tevődik össze.Valaki ezt le tudja írni közérthetően?

Előre is köszönöm a válaszokat.



2013. szept. 8. 00:34
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:

Hanyadikos vagy?

Hasznalhatunk kvantummechanikat es schroedingeregyenletet?:)

2013. szept. 8. 01:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 BringaManó ***** válasza:
Ha megy anélkül is, akkor próbáljuk anélkül. :-)
2013. szept. 8. 02:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:

Az igazi magyarázat:


A statikus elektromos tér és az elektromos töltések véges sebességű kölcsönhatásából /fénysebesség/ logikusan következik.

2013. szept. 8. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 A kérdező kommentje:
12.-es vagyok úgyhogy jöhet bármi, ha meg nem értem akkor annak majd utánanézek.
2013. szept. 8. 09:35
 5/21 BringaManó ***** válasza:
100%
Ez a beszéd! :-)
2013. szept. 8. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
Annyira minden azért nem jöhet szerintem, egy Schrödinger egyenlethez kéne pár év egyetemen. :D Az alap magyarázat ott kezdődik, hogy megkülönböztetünk ferromágnesességet, diamágnesességet és paramágnesességet. Mindegyiknek meg van a külön leírása, ha neki állnék részletesen leírni az nagyon soká tartana, erre ott a wikipedia. Paramágnesesség megértéséhez kéne érteni a Pauli elvet, a diamágnesesség megértéséhez is kvantummechanika számításokat kell elvégezni, szóval ehhez kicsit jobban benne kéne lenni a témában. Egyébként a forrás dipólus és elektronspin, illetve pályamomentumokban keresendő minden esetben. Legegyszerűbb talán a ferro megértése, lehet szép hiszterézis görbével magyarázni az anyag mágnesezettségét.
2013. szept. 8. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:

ahelyett, hogy túl bonyolítjátok, magyaráznátok el egyszerűen, nem emeletszintű elektrodinamika és heisenberg féle kicserélődés vagy akár qed kurzus ez, ..zsebfizikusok


Szóval mágnesség:

Van két vezetéked áramot kapcsolsz rájuk és egymásmellé teszed őket párhuzamosan (közel legyenek egymáshoz, de ne éintkezzenek)...elkezdik vonzani illetve taszítani egymást a vezetékek, attól függően, hogy pegyirányba vagy fordítva folynak az áramok....ez a mágnesesség hatása...megneses erő miatt vonzódik vagy taszítódik a két vezeték. Vagy ha éppen mágneses térben mozatsz egy vezetéket elkedz folyni az áram....

mi az az áram? --> mozgó töltések....tehát ltáható hogy a mágnességnek köze van a mozgó töltésekhez...

mágneses tér akkor keletkezik ha egy töltés mozog. vagy fordítva...ha a mágneses tér mozog akkor a töltés kezd el mozogoni (áram folyik)...

de mitől van a mágnesrúdban mágneses tér?...az előbb láttuk hogy mozgó töltéstől van...nem lehet hogy mozgó töltések vannak az anyagban...az atomokban, molekulákban...--> dehogynem!!

az elektronok keringenek az atomok és molekulák körül...> mozgó töltés--mágneses téret kelt. de az elektronok forognak saját tengelyük körül, ez a spin, forgó töltés-->mágnes tér.

tehát az atomokban egyrészt kereingenek az elektronok az atomag körül és forognak a saját tengelyük körül...ebből a mozgó töltésekből jönn a mágnesség...

valójában megmutatható, hogy ez egy relativisztikus effektus..de az tulmatat szerintem azon amit be tudna ebből fogadni az agyad...másrészről a mágnesrúdban kvantummechanikai effektusok is erősen közrejátszanak

2013. szept. 8. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
Amit leírtál az az alapkísérletek nagyon felületes leírása és annak egy összefoglalója konyha nyelven amit fentebb leírtam. A megértéshez ez édeskevés, már ah valaki komolyan akarja. És ha kötözködni akarok még egyes definíciókat is helytelenül írtál le, avagy pontatlanabbul. Tömören ez egy odahány válasz. Ne a másikra köpködjünk egy ilyen magyarázattal...
2013. szept. 8. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:

Kiváncsi vagyok a te gyönyörű válaszodból mennyit fogott fel a srác....

ha érdekli még valami akkor kérdez, de nem hinném, hogy 12-esen többet képes befogadni valaki...ha csak nem emelet fizikés

2013. szept. 8. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:

1. Vagyok.

Elozo az anyagok magneses tulajdonsagairol beszel, de a kerdes sztem ennel egyszerubb es melyebb is:

Valamennyit nyilvan tanultal fizikaoran, de az nekem regen volt :)


Elso korben klasszikus elektrodinamika neven futo elmelettel ertettek meg a lenyeg egy reteget, maxwell egyenletei 1880 korul mar jol leirtak a lenyeget, anelkul h az anyag atomos belso szerkezeterol v kvantumokrol tudott volna. Az elmeleti fizika egyik csucsteljesitmenye, ahogy kiserleti adatokbol (mindenfele elektromos aramokkal meg magnesekkel mert meresek, amit valamennyire ismersz is gimibol) egy konzisztens, szep matematikai elmeletet rakott ossze, amibol pl megjosoltak az elektromagneses hullamokat is.

Az elmelet par szoban, hogy hogy a terben van ket vektormezo(vector field) E es B amik egymassal es az anyag "toltes" nevu tulajdonsagaval kolcsonhatnak. Ezt nagyjabol tanultatok, de a Maxwellegyenletek matematikai pontossaggal fogalmazzak meg a dolgot, es raadasul meg a beloluk valo predikciok is helyesek(bocs, ismetlem magam)


Keress ra arra hogy maxwell egyenletek, a B ill. H a magneses mezo.

A negyedik egyenlet azt mondja kb.

A magneses teret az "kelti", ha toltes aramlik, es ha a z elektr ter valtozik.

A matematikai apparatust nem ismered, par szoban: A divergencia, rotacio, delta , illetve az integralok vektoranalizises fogalmak, amiknek azonban eleg jo intuitiv jelentesuk van. Tehat az egyenleteket igenis el lehet magyarazni szoban. Erre magyar nyelvu leirast nem tudtam kapasbol talalni, ha angol is megfelel, szolj.

(Persze szamolni az egyenletekkel kell, ettol exakt tudomany a fizika:)


Esetleg ezt megnezheted, en nemtom kinyitni:

[link]


Ezen elmelet segit abban, hogy praktikus dolgokat is megertsunk, mint az anyagszerkezet meg kvantummechanika ismereteben a szilard testekben keletkezo elektromagneses jelensegeket. Errol irt az elozo valaszolo (pl. szilardtestfizika terulet resze az ilyesmit)


Ezutan meg mindig erezheted ugy hogy "nnade miert pont igy". Az otven evvel kesobbi kvantumterelmelet , kv.elektrodinamika erre ad valaszt valamennyire, de az elmeletnek tobb baja van, a legnagyobb, h nem ertek hozza.


Richard P. Feynman szovegei, eloadasai (youtube!) zsenialisnak, de nem tudom van e olyan, ami a te ismereteiddel frusztracio nelkul fogyaszthato., belenezni azert lehet.


Fireroller

2013. szept. 8. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!