Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hol olvastál már kvantumfiziká...

Hol olvastál már kvantumfizikáról?

Figyelt kérdés

Zoltán Kvantumfizikus kérdése :


Gyakran az életben és ezen a fórumon is, hajlamosan a laikusok kiigazítani másokat, akikről úgy vélik nem értenek a kvantumfizikához, ehhez a csodálatos tudományhoz.


Teszik ezt úgy, hogy közben semmilyen vagy felületes ismereteik vannak csupán róla és a hiányzó dolgokat a klasszikus világból merített korábbi ismereteikkel egészítik ki. Véleményem szerint ilyenkor nem szégyen azt mondani, hogy nem értem és a bölcs hallgat is, ez esetben.


Te hol olvastál kvantumfizikáról ? Véleményed szerint miben különbözik a klasszikus fizikától ?



2013. aug. 31. 19:36
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Marx Károly, Nagy Károly és Landau tankönyveiben olvastam először a kvantumfizikáról.


Például a határozatlansági elv léte egy alapvető különbség a klasszikus fizikához képest, azaz nincs jól definiált pályája az objektumoknak, illetve eleve az, hogy a viselkedés függ a megfigyeléstől.


Matematikai apparátusban a különbség az, hogy míg a klasszikus fizikában a másodrendű differenciálegyenletek megoldásában kell jártasnak lenni, addig a kvantummechanikában Hilbert-téren értelmezett operátorok sajátértékproblémáit kell gyakran megoldani különféle reprezentációkban.


Szerintem.

2013. aug. 31. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Tom Benko ***** válasza:
57%
És ebben a kiigazításban te jársz élen. Jegyzetekben, Litz, Marx, Nagy és Landau könyveiben, Courserán.
2013. szept. 1. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Én nem olvastam róla, csak a Kvantummechanika tantárgy tanárom szájából hallottam, illetve a táblát követtem, meg pár oldalt a saját kurzusjegyzetéből elolvastam vizsgára :D. A második kérdésedre lusta vagyok választ kigondolni, főleg, hogy már régecske volt ez a tantárgyam, de amit az első válaszoló mondott, az tényleg jó :D (kapott is zöld kezet). Nekem elsőre mondjuk a hullám-részecske kettős természet, és a potenciálgödrök, lépcsők, stb. jutnak eszembe, na meg Schrödinger macskája.
2013. szept. 2. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Egyetemi jegyzetekben, például az #1 által említett tankönyvekben is.

A klasszikus fizika értelmezési tartománya a makrotestek, ahol a szereplő objektumokat folytonosnak tételezzük fel. A mérendő adatokhoz ez jó közelítés és a valóságot jól leíró eredményt ad. A kvantumfizika a részecskékkel foglakozik, nevéből következően itt a folytonosság nem mindig értelmezhető (például a részecskék által hordozott energiamennyiségben). Ezért itt ezt figyelembe vevő, kicsit más egyenletek érvényesek. Lényeges eltérés, hogy a méréskor a mérőeszköz alapvetően befolyásolhatja a mérendő mennyiséget (például lencsével a részecske hullámtermészetét, spektrométerrel anyagi természetét vizsgálhatjuk). Ezt a jelenséget az úgynevezett kölcsönhatásokkal jellemezzük.

2013. szept. 2. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Elsőre a Budó féle Kísérleti fizika 3. kötete is elég lehet az alapokhoz, vagyis inkább a három együtt. Vagy angolosok előnyben: az Open Stax College Physics egy főiskolai szintű ingyenes online fizikakönyv (web vagy pdf formában), amiben nincs haladóbb matek, de sok szemléltető példa, leírás és ábra van, meg persze algebrai szintű képletek.
2014. jan. 26. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!