Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » EVOLÚCIÓ: Hogy létezhetnek...

EVOLÚCIÓ: Hogy létezhetnek egyszerre Nyílférgek és Előgerinchúrosok egy időben ha a Nyílférgek törzsfejlődési vonalán haladtak tovább?

Figyelt kérdés
Tehát,hogy létezhet egy törzs ami egy másik törzsből fejlődőt ki egy időben,nem kéne annak a törzsnek amiből kifejlődőt is kifejlődnie ? A kérdésben szereplő példa szerint a Nyílférgek pl mért nem fejlődnek tovább,vagy ha tovább fejlődtek mért nem pusztultak el de,hogy lehet,hogy egy részük megmaradt nyílféreg egy részük elindult egy fejlődési úton? Köszönöm
2013. aug. 19. 10:04
 1/7 anonim ***** válasza:

Valószínűleg azok a fajok haltak ki, amelyek nem tudtak alkalmazkodni az állandóan változó környezeti körülményekhez, és azok fejlődtek tovább, amelyeknek ez sikerült. Helyesebben a nyílférgek egy része képes volt az alkalmazkodásra, változásra, így ők fejlődtek tovább.

Azok a nyílférgek, amelyek megmaradtak nyílféregnek, azok pedig képesek voltak mindig találni olyan helyeket, ahol a körülmények megfeleltek a szükségleteiknek, tehát nem volt szükségszerű sem a kihalásuk, sem az evolúciós változásuk.

2013. aug. 19. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Platypus ***** válasza:
100%
A nyílférgek is tovább fejlődtek természetesen. Csak éppen azon a vonalon nem jött létre olyan drasztikus anatómiai változás, ami alapján új nevet érdemelnének. De közben valószínűleg ezer más, kevésbé látható dologban változtak, hatékonyabbak lettek.
2013. aug. 19. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Ha Amerikát az angolok népesítették be, akkor miért van még Nagy-Britannia?


Az evolúció nem lineáris fejlődés, hanem mindig elágazás.

2013. aug. 19. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Első két választ köszönöm szépen!
2013. aug. 19. 13:12
 5/7 sadam87 ***** válasza:

Az előzőek már leírták a lényeget.

Annyival egészíteném ki, hogy a két csoport közös őse egyáltalán nem biztos, hogy hasonlított a nyílférgekre. A modern, filogenetikai rendszerezés szerint a közös őst nem is sorolják egyik csoportba sem. Tehát az ősi fajból először két faj alakult ki, ezek aztán külön evolúciós utat jártak be.

Mindemellett igaz, hogy a nyílférgek evolúciósan konzerváltak. De azért a korai és jelenlegi fajaik között található elég eltérés. Itt egy cikk, az első ábra elég jó összehasonlítást ad egy ősi és egy jelenlegi nyílféregről.

[link]

2013. aug. 19. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

nem sokat tudnek hozzatenni, de annyit igen, h vaszinu

erdekel, ha rakeresel a "speciation" szora, wikipedia egyebek. nemtom magyarul, talan speciacio? a fajok letrejottet jeloli.

pl. olyan lehetseges okokokat felteteleznek, hogy a faj egy resze geografiailag elszakadt a tobbitol, igy kulon fejlodnek tovabb. Egyik ag jobban konzervalodhat mint a masik, mier ne, pl. ha ott nem valtozott a kornyezet? nagybritannia persze szinten fejlodott a z 1500as evek ota, de mi meg ugyanugy nevezzuk, de mi hat a nev- a nyilfereg, barhogy nevezzuk, ugyanugy illatoz :D (bocs, ha nem pontos az idezet). szoval a z elnevezesek nem mindig full szisztematikusak, ahhoz tokeletes megertes kene amikor elnevezzuk.


meg a "tree of life" is erdekes oldalt dob ki!

bocs telefonon vagyok, nehezkes linket megadni.

2013. aug. 19. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 sadam87 ***** válasza:

#6-hoz kiegészítés számítógép segítségével :)

Spetiation magyarul valóban speciáció is lehet, magyarosabban fajképződés.

[link]

[link]

(Inkább az angol nyelvű oldalt ajánlanám.)

Egyébként a fajképződés lehetséges módja közül a peripatrikus fajképződésre hívnám fel a figyelmet. Ebben az esetben a faj néhány (kis számú!) egyede a faj eredeti elterjedési területén kívül, izoláltan alapít új populációt. Az izoláció megakadályozza a génáramlást a többi populációval. A kis egyedszám miatt esetleges, mely allélok jutnak át az új populációba (alapító hatás, palacknyak effektus). Az új környezet pedig szelekciós nyomást jelenthet. Ezek a folyamatok gyors evolúciós változásokhoz vezethetnek, azaz nem elég, hogy új faj alakulhat ki, de ennek a tulajdonságai is eltérhetnek az eredeti fajtól. (Elsősorban Ernst Mayr érvelt emellett a fajképződési mód mellett.)

[link]


Tolweb linkek:

[link]

[link]

Régebben inkább az újszájúak (Deuterostomia) közé sorolták őket, ma inkább úgy tűnik, egyik nagyobb Bilateria csoportba se sorolható be.

[link]

[link]

[link]

[link]

2013. aug. 19. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!