Kialakulhat-e egy elemben ionos, illetve kovalens kötés? Miért? Két atom elektronnegativitás különbsége 0. Hogyan dönthető el, hogy fémes, vagy kovalens kötést alakítanak ki egymással?
Figyelt kérdés
2009. okt. 22. 17:39
1/5 anonim válasza:
úgy érted azonos atomokban? pl két vasatom között ?
2/5 A kérdező kommentje:
Hát én szerintem igy érti a versenyfeladat
2009. okt. 24. 19:34
3/5 anonim válasza:
Azonos atomok között ionos kötés nem alakulhat ki, egy adott elem vagy csak pozitív, vagy csak negatív iont képez (természetes körülmények között). A fémes és az ionos kötés nem ugyanaz. Hogy melyik elem milyen kötést alakít ki, azt úgy lehet eldönteni, hogy hol van a periódusos rendszerben. A bór-asztácium vonaltól balra lévő elemek (a hidrogén kivételével) mind fémek, ezek önmagukkal és más fémekkel fémes kötést alakítanak ki. A félfémek (bór, szilícium, arzén, tellúr, asztácium) kovalens kötéseket alakítanak ki, minden atomjuk kapcsolódik minden közvetlen szomszédjával (atomrácsban kristályosodnak ki). A B-At vonaltól jobbra lévő elemek és hidrogén a nemfémek, ezek a kén, a szén, és a foszfor kivételével kétatomos molekulákat alkotnak. A VIII. főcsoport elemei a nemesgázok, ezek normális körülmények között nem hoznak létre elsőrendű kötéseket.
4/5 A kérdező kommentje:
Köszi az első kérdésre a választ. De a másodiknál fémes illetve kovalens kötést kérdeztem:)
2009. okt. 25. 08:48
5/5 anonim válasza:
egy elemben nem alakul ki semmilyen kötés. ha két elem találkozik egymással, akkor jöhet szóba valamiféle kötés. ionos kötésről dEN>1,7-kor beszélünk, azaz amikor az egyik elem úgymond "elszedi" a másiktól az elektronját és így az egyik negatív, a másik pozitív töltésű lesz. Kovalens kötés lehet apoláris és poláris kötés. Apoláris kötéskor 0<dEN<0,5 között beszélünk, ekkor vagy ugyanaz a két elem reagál, vagy nagyon kis elektronegativitás-különbségűek (pl metán) Apoláris molekuláknál a két elem között az elektron ugyanolyan mértékben oszlik meg. polárisról beszélünk, ha 0,5<dEN<1,7. poláris kötésnél pedig helyi negatív és pozitív pólus jön létre, de kifele a molekula továbbra is semleges. ebből is fakad a másodrendű kötéseknél a dipóluskötés. Fémes kötés nyilvánvalóan fémeknél jön létre, rácsszerkezet és szabad (delokalizált) elektronfelhő jellemzi, tehát az elemtől függ.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!