Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kolloidkémia. Egyszerűen...

Kolloidkémia. Egyszerűen elmagyarázná valaki?

Figyelt kérdés

Itt 3 "keveréket" különböztet meg a könyvem. Homogén, Kolloid, Heterogén.

Na most a homogén szerintem az egyszerű elegyek, (pl.:Nh4OH-ammónia vizesoldata vagy levegő). Tehát ahol a részecskék 1 nm-nél kisebbek, és nincs köztük határfelület.

A kolloid rendszerek pedig 1nm-500nm részecskéket tartalmazó keverékek, amiben nincs olyan nagy eltérés, mint a heterogénekben, mert a részecskéket nem tudjuk megkülönböztetni. (Erre egy példát kérnék ha lehet, vért és a tejet tudom csak.)

A heterogén pedig az, ami nem is oldódik(homok+víz-> szuszpenzió, olaj+víz emulzió).

Jól értelmezem?? Ha nem valaki légyszíves írja le. Köszönöm előre is a válaszokat!!!



2013. júl. 25. 12:26
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Kicsit kevered.A szuszpenzió szilárd anyag folyadékban ami csak állandó keveréssel homogén.A kolloidban akkora a szemcsenagyság hogy a folyadék molekulái lökdösve a szilárd anyagot állandó mozgásban tartják.Ezért egy nehezebb anyag kolloidmérete kisebb mint egy könnyebbé!Az emulzióban meg a felületi kölcsönhatás miatt vannak eloszolva az alkotók!
2013. júl. 25. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

A szuszpenzióhoz a homokat (szilárd) és a vizet írtam(folyadék).:)Az emulziót a könyvem úgy írja le, hogy az olajat és a vizet összerázva kapok emulziót, ami nem stabil, hiszen egy idő után szétválnak, azonban az emulziót itt mosogatószerrel megtudom "állítani", ugyan is az az a tejszerű átlátszatlan anyag marad, mert megköti a részecskéket, a mosogatószer.

De akkor ha egy hetrogén keveréket (HOMOK+VÍZ) keverek, akkor folyamatos keveréssel az homogén?

2013. júl. 25. 13:26
 3/11 anonim ***** válasza:
Emulzió jellegzetesen a tej!A kolloidot nem kell keverni hogy oszolva maradjon, a szuszpenziót igen.Nyilván a kisebb méretű kolloidalkotó nehezebb a nagyobb lehet könnyebb!
2013. júl. 25. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

"mert megköti a részecskéket, a mosogatószer"

Nem hanem a felületi összetapadást akadályozza meg azért szétoszolva marad!

2013. júl. 25. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
És lényegében a kolloidok olyan anyagok melyben egyes részecskék egymáshoz nem kapcsolódnak semmilyen kötéssel, csak egyszerűen a közegben 1nm és 500nm között részecskék vannak mint a vérben?
2013. júl. 25. 13:46
 6/11 anonim ***** válasza:
Az ezüstkolloidban akkora fémezüst szemcsék vannak amiket a vivőfolyadék állandóan lökdösve fenntart.Az ezüst kémiai vegyülete belsőleg erős méreg!A kolloidban fémezüst van!
2013. júl. 25. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
A víz és az olaj emulzió vagy szuszpenzió? Wiki azt írja hogy ez szuszpenzió, könyvem azt hogy emulzió. A szuszpenzió viszont az emúlzió ellentéte. Mellesleg az olaj 500nm-nél nagyob ,így kolloid nem lehet, így emulzió sem?? VAGY MI VAN?:D
2013. júl. 25. 14:05
 8/11 anonim ***** válasza:
A szuszpenzióban szilárd anyag van! Emulzió folyadék folyadékban ahol nem oldoszerei egymásnak ezért kell még emulgálóanyag is!
2013. júl. 25. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Jöhet többi válasz is bárkitől, akár privát is!
2013. júl. 25. 16:03
 10/11 Ozmium42 ***** válasza:

Tisztázzuk akkor...


A homogén azt jelenti, hogy van egy folyadékod, aminek minden pontja egyforma. Tehát ha bármelyik pontjáról kiveszel belőle két részletet, az egyforma lesz (koncentráció, fizikai, kémiai tulajdonságok). Az oldatok mind homogének, és azok is maradnak korlátlan ideig.


A heterogén azt jelenti, hogy valami nem egynemű, vagyis határfelületekkel elválasztott elemeket tartalmaz. Ez azt jelenti, hogy attól függően, hogy honnan veszel mintákat, igen változatos eredményeket kaphatsz. A homokos vízben ülepedik a homok, ezért ha a tetejéről veszel mintát, ott viszonylag tisztább a víz, ha az aljáról, ott már lehet, hogy iszapot találsz. Az emulzióban gömb alakú cseppek vannak eloszlatva egy másik folyadékban. Mintavételnél találhatsz olyan részletet, ahol csak az egyik folyadék van jelen, a gömbök belsejében csak a másik folyadék van jelen, és a fázisok itt szétválnak, és egybefüggő réteget alkothatnak. Így a határfelületek két oldalán akár szélsőségesen eltérő tulajdonságok lehetnek.


Miután a homogén és heterogén fogalmát tisztáztuk, vegyük sorra, hogy mi az oldat, az emulzió és a szuszpenzió.


Az oldat egy termodinamikailag stabil rendszer, ezért ha nyugalomban hagyod, nem változik. Az oldatképződéshez tudomásom szerint két dolog kell: az oldószernek és az oldott anyagnak hasonló polaritásúnak kell lennie ("hasonló hasonlót old"), másrészt az oldott anyagnak 1 nm-nél kisebbnek kell lennie. Példa erre a sók vizes oldata.


Az emulzió egymással nem elegyedő folyadékok keverékét jelenti, ahol összerázással az egyik folyadék el van oszlatva a másikban. Mint fentebb írtam, oldódásról ez esetben nincs szó, hanem a rázás miatt az egyik folyadék egyre kisebb darabokra darabolódik, (természetesen a legerősebb rázás hatására is csak messze 500 nm fölött), és így közvetlenül a rázás után a kavargó folyadék nem válik szét, egyfajta keverékről lehet beszélni. Mivel termodinamikailag a folyadékok elegyedése nem kedvezményezett, ezért az eloszlatott gömbök egyre nagyobbakká olvadnak össze, majd teljesen egybefüggő réteg alakul ki.


Szuszpenzióknál szilárd anyagot oszlatunk el egy olyan folyadékban, ami a szilárd anyagot nem oldja. Bizonyos anyagok úsznak a víz felszínén, mások lebegnek, vagy leülepednek. A lényeg az, hogy nem oldódnak, és ez teszi a szuszpenziót szuszpenzióvá. A sejtes elemeket is szilárdnak szokták venni, ezért lehet szuszpenzió például a vér.


Szerintem neked még nem kell ezt megtanulnod megtanulnod, de mivel fentebb már említették, ezért tisztázom az emulgeálás jelentőségét is.


Az emulgeálás nem változtatja meg a rendszer minőségét, tehát az emulgeáló szertől az emulzió emulzió marad, és a szuszpenzió is szuszpenzió marad (szuszpenziónál nincs emulgeálás, csak "nedvesítés", de többnyire ugyanazokat az anyagokat használják nedvesítésre, mint emulgeálásra). Az emulgeálás lényege az, hogy az eloszlatott folyadékcseppek minél kisebb méretűek legyenek, illetve minél nehezebben olvadjanak össze. Erre azért van szükség, hogy minél tartósabb legyen a rendszer, ne kelljen gyakran összerázni, és ha össze is kell, könnyebben visszaálljon a kívánt állapot. Ehhez a hatáshoz a felületaktív anyag két folyadék határán dúsul fel, és egyfajta hidat képez közöttük. Tipikus képviselőik az olyan anyagok, amelyek poláros és apoláros részletet is tartalmaznak.


Végezetül a kolloidokról: a kolloidok heterogén rendszereknek tekinthetők, mégpedig olyan heterogén rendszereknek, ahol a szilárd vagy folyadék részecskék mérete 1-500 nm tartományban van. Ez a mérettartomány sajátos viselkedést eredményez. A fentebb említett emulgeálószerek képesek lehetnek arra, hogy a pusztán összerázással nyert emulzióban a folyadék gömbök elérjék ezt a méretet, és akár hosszabb ideig így s maradjanak. Gyakorlatilag kolloid mérettartományban van a fehérjék többsége, és más makromolekulák (polimerek). A szol és gél állapot csak kolloidoknál értelmezhető.

2013. júl. 25. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!