Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a lényege a Darwin féle...

Mi a lényege a Darwin féle evolúciós elméletnek?

Figyelt kérdés
2009. okt. 12. 19:35
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

[link]


1.) Az élőlények alapvető tulajdonságai a genomjukban kódoltak, génjeiket továbbadják az utódaiknak.


2.) Ebbe az információtömegbe néha hiba csúszik. Ezt nevezzük mutációnak.


3.) A "hibás" gének közül azok, amelyek valamilyen előnyt jelentenek a hordozójuknak, előnyhöz segítik az életben, így jobb eséllyel él túl, azaz nagyobb eséllyel adja tovább megváltozott génjeit az utódainak. Tulajdonképpen az ügyesebb/erősebb/gyorsabb több kölyköt nevel fel.


4.) Az élőlényeknek általában több utódjuk születik, mint amennyi megéli a szaporodóképes kort, jelentős részük elhullik. Az előnyösebb tulajdonságokat hordozó egyedek nagyobb eséllyel élnek túl és/vagy szaporodnak. Ez a szelekciós nyomás.


5.) Az új, jobban szaporodó változatok elterjednek, előbb-utóbb kiszorítva a többieket.


Szóval ebből a néhány alapelvből rengeteg minden következik:


A változás véletlenszerű. A mutációk megjósolhatatlanul keletkeznek, így az alap, amelyre a szelekciós nyomás hat sem állandó. Ha az egyik populációban kialakul egy előnyös mutáció, egyáltalán nem biztos, hogy a többibe is átkerül, hiszen az egyes génváltozatok általában csak ivaros szaporodás útján terjedhetnek el. Így az egymástól elszigetelődött populációk más-más mutációkat halmoznak fel, azaz egymáshoz és a szülői populációhoz képest megváltoznak.


A környezet, így a szelekciós nyomás sem állandó. Ha egy egységes populáció két kisebbre szakad valamiért és a két leánypopuláció különböző körülmények közé kerül, más-más szelekciós nyomás nehezedik majd rájuk, így más-más mutációk szaporodnak majd el, így is egyre jobban eltávolodnak egymástól.


Az egyes mutációk "hasznos" vagy "káros" volta csak a környezet függvényében értelmezhető. Az a mutáció, ami az egyik környezetben káros, a másikban nyugodtan lehet hasznos. Így tulajdonképpen értelmetlen a "hasznos" és a "káros" mutációkról elmélkedni, csak változás létezik, és az egyes újabb változatokat megrostáló szelekciós nyomás.


Összefoglalásként itt egy példa: Létezik egy örökletes betegség, a sarlósejtes vérszegénység. Az oka egyetlen pontmutáció, ennek hatására a vörösvértestek hajlott alakot vesznek fel és könnyebben összetörnek. Maga a betegséget okozó allél recesszív, azaz a heterozigóták nem szenvednek komoly hátrányt, ám a homozigóták régebben korán meghaltak, ma különböző kezelésekkel életben tarthatóak. (A az egésséges, vad típusú allél, a a sarlósejtes vérszegénységet okozó allél. AA - egészséges; Aa - hordozó; aa - beteg; Lásd még: http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__egyeb-kerdesek__77.. No most ez a hibás allél északon ritka. Viszont Észak-Afrikában meglepően gyakori. Ez a sokáig rejtélyes jelenség azonnal értelmet nyert, amikor kiderült, hogy a heterozigóták (Aa), azaz a hordozók ellenállóak a maláriával szemben, mivel a vörös vértestjeik könnyen összetörnek, így a malária kórokozója nem tud kifejlődni bennük. Így ugyanaz a mutáció maláriamentes területeken hátrányos, hiszen két heterozigóta szülő gyermekeinek egynegyede meghal vérszegénységben, így ritka. Hiszen az ilyen szülőpárok valamivel kisebb eséllyel szaporodnak. Viszont olyan területeken, ahol a malária gyakori, nagy előnyt jelent ugyanez a mutáció, mivel a heterozigóták védettek a maláriával szemben, így a fenti példa heterozigóta szülőpárja maga is védett a váltóláztól, valamint igaz, hogy a gyermekik negyede meghal vérszegénységben, ám a gyermekeik fele szintén védett a maláriától, így ennek az északon kizárólag hátrányos jellegnek az előnyei az egyenlítő környékén messze felülmúlják a hátrányait, így a hordozó egyedek sokkal jobban szaporodnak.


Ugyanarra a mutációra kétféle szelekciós nyomás hat, maláriamentes területeken az eltűnésére, maláriával fertőzött területeken az elszaporodásár hat szelekciós nyomás, így két, egymással nem érintkező populációt ez a két szelekciós nyomás két irányba tol el. Ezért gyakori ez a mutáció a forró égövön és ezért ritka a mérsékelt égövön. Más kérdés, hogy az emberiségen belül talán már nincsenek is elszigetelt populációk, mivel a vegyes házasságok elég gyakoriak, így valószínűleg nem fogunk e miatt két fajra szakadni.

2009. okt. 12. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Természetes szelekció.

Minden élő-egyed változik általában egy ici-picit,ritka esetben komolyabb mutáció is előfordulhat.Egy adott környezetben vagy annak változásban az az egyed marad előnyben amelyik sikeresebben teljesít,legyen az táplálkozás vagy szaporodás,vagy alkalmazkodás.

Például : 1 adott földrajzi helyen hidegebbé válik az idő....azok az élőlények maradnak meg nagyobb valószínűséggel amelyiknek vastagabb zsírréteg volt a testén.Ha tovább csökken a hőmérséklet akkor az Ő utódaiból is a még vastagabb zsír réteggel rendelkezők maradnak meg valószínűséggel.

Az evolúció hosszú és apránkénti változásokból adódik generációról generációra. Mint említettem a hirtelen mutáció csak rendkívül ritkán adódik úgy,hogy az előnyére válik az adott egyednek,legtöbbször pusztulásra ítéltetett. Ilyen kivétel pl a pörölyfejű cápa is,amely "kilóg" a cápa félék sorából.

2009. okt. 12. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Az evolúciós elmélet mai állása eléggé eltér Darwin eredeti elképzelésétől, például a csoportszelekció vagy a gén mint szelekciós egység kérdésében.
2009. okt. 13. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

"Az evolúciós elmélet mai állása eléggé eltér Darwin eredeti elképzelésétől, például a csoportszelekció vagy a gén mint szelekciós egység kérdésében."


Igen. Például Darwin a gént nem tarthatta szelekciós egységnek, mert halvány fogalma sem volt mi az, jóval a halála után alkották csak meg a kifejezést. A "gén" fogalmát a biológiában először 1889 -ben használta Hugo de Vries, "pángén" -ként, ami az ő akkori meghatározása szerint a legkisebb öröklődő jelleg.


Az öröklődés törvényeit Gregor Mendel fedezte fel, de a felfedezését évtizedekre elfelejtették, csak az 1910 -es években vették elő újra, ekkortól beszélhetünk a mai értelemben vett genetikáról, vagy génekről.


A mai véleményünk nem térhet el Darwinnétól a gén mint szelekciós egység kérdésében, mert neki erről gyakorlatlag nem volt véleménye, a kifejezést és a fogalmat sem ismerte. Ő úgy gondolta, hogy a szülői tulajdonságok mintegy "keverednek" az utódokban, de ennek működéséről semmit sem tudott.

2009. okt. 13. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Előző: kötözködhetsz persze, de a lényeget biológusként én is látom és értem. Nem azt írtam, hogy eltér a VÉLEMÉNYÜNK (ami azt felételezné, hogy vita alakult ki a darwini és a mai vélemény közt), hanem hogy: „az evolúciós elmélet mai állása eléggé eltér Darwin eredeti elképzelésétől”. PONTOSAN azért, amit említesz, mivel Darwin nem hallott a génekről, így ő a szelekció egységeként az egyedet kezelte, vagyis a maitól eltérő volt az elképzelése. Mert mi meg a gént tekintjük szelekciós egységnek. Szerintem semmi félreérthető nincs a megfogalmazásomban, de biztos érdemes volt kijavítani.
2009. okt. 13. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Előző: Légy szíves olvasd el a fent hivatkozott fórumokon dühöngő vitát az Értelmes Tervezés híveivel! Az ilyen kijelentésekre azonnal lecsapnak és véres kardként hordozzák körbe, hogy "igen Darwin hülyeségeket írt, az evolúciót megcáfolták". Semmi bajom nem volt a bejegyzéseddel, csak azért tisztázzuk le a dolgokat, mielőtt azt veszed észre, hogy biológus létedre téged használnak hivatkozási alapként a teremtés "bizonyítására".
2009. okt. 14. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Előző: Őket is ugyanígy elküldöm a sunyiba. Tudományos vitához a szövegértés nélkülözhetetlen alap. A laikusok ebből a kis csörtéből csak azt látják, hogy lám, a biológusok is itt marják egymást, ez is olaj a tűzre azokban - az egyébként általm is jól ismert - evo-kreo vitákban. Szóval amit mondasz, mindkét oldalról igaz, és az esetleges megfogalmazás beli korrekciókat nagyon óvatosan kell elvégezni.
2009. okt. 14. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!