Miért fárad el a harántcsíkolt izom, és a szívizom miért nem?
a szív izom is elfárad egyszer..
három fajta izom létezik:
a harántcsikolt izomszövet, ami rövid távon nagy erő kifejtésre képes
a sima izom szövet ami hosszútávon, de kis erőkifejtésre képes (belsőszervek falai)
és a szívizom, ami ennek a kettőnek az "egyvelege" jó tulajdonságokat tömörítve: hosszú távon nagy erőkifejtésre képes
Elsőnél a pont, de kiegészíteném, mielőtt valaki rákérdezne:
Azért nincs szívizomszövet a csontjainkon is, mert ez rengeteg energiát emészt fel.Ennyit pedig nem lennél képes bevinni a szervezetbe, tehát meghalnál.
A szívizmoknak nagyon jó a vérellátásuk. A koszorúereken (coronáriákon) keresztül kapják az oxigént és a tápanyagokat. Gyakorlatilag minden szívizomsejthez külön ér fut. Ezen kívül sokkal több bennük a mioglobin és a mitokondrium, mint a vázizmokban. Ez segíti abban, hogy folyamatosan megfelelő mennyiségű energiához jusson, és ne fáradjon el.
A harántcsíkolt izmok vérellátása gyengébb, kevesebb bennük a mioglobin is. Ezért erőteljes munkavégzéskor viszonylag gyorsan elfogy belőlük az oxigén, azaz gyorsan elfáradnak (pl. ezért tudunk csak viszonylag rövid ideig sprintelni, addig bírják az izom saját tartalékai). Ugyanakkor a harántcsíkolt izom előnye, hogy (bár jóval kisebb hatásfokkal), de anaerob állapotban is működőképes. Ilyenkor tejsavas erjedés következik be. A szívizom viszont oxigénhiányos állapotban károsodik, elhal (infarktus).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!