Ha igaz az evolúció, akkor az ember egyszer olyan lesz, hogy elég lesz neki pl. kétnaponta ennie?
Nem, ez nem így működik. Az evolúció nem egy célzott fejlődés, egyszerűen arról szól, hogy egy populáció sokféle tulajdonsággal bíró egyedei közül mindig azok maradnak életben, amelyek tulajdonságai valamilyen szempontból előnyösek a többiekkel szemben. De hogy valamilyen tulajdonság megjelenik-e, vagy sem, az teljesen véletlenszerű.
Egyébként pedig jelen pillanatban is hozzá lehet szoktatni magad, hogy te csak kétnaponta eszel, ez még csak nem is egy evolúciós tulajdonság. A legtöbb étkezésünk csak megszokás, és nem azért eszünk reggel, délben meg este is (vagy még gyakrabban), mert ilyen gyorsan lenne szükségünk új táplálékra.
A kérdező két szót kever össze. A "ritkán" és a "rövid ideig" nem ugyanazt jelenti.
Ha evolúciós távlatokban nézzük akkor a fejlettebb élőlények valóban kevesebb időt használnak el a tápanyag megszerzésére, de nem esznek ritkában. Az már egy másik tulajdonság, hogy ki mennyire képes raktározni a tápanyagot. Ha ez lenne a cél akkor a földi evolúció csúcsa kb a tevék és a kígyók lennének.
Ez egy olyan környezetet feltételezne, amelyben előnyt jelentene, a kevés táplálék fogyasztása. Az emberi evolúció során volt már erre példa, de nem a táplálkozások között eltelt idő elnyújtása, hanem a testméret csökkentése jelentette a megoldást. Pl. (Homo floresiensis, busmanok)
Az élőlények evolúció során mindig a "legkisebb mértékű változás" árán alkalmazkodnak a környezet megváltozásához.
Ahhoz, hogy ritkábban kelljen táplálkozni ugyanahhoz a teljesítményhez, élettartamhoz, ugyanakkora testméret és ugyanolyan táplálék fogyasztása estén, az emésztőrendszerünkön bekövetkező változások egész sora kellene.
Az emlősöknél és madaraknál az evolúció inkább az anyagcsere gyorsulása fele mutatott. Például az állandó testhőmérséklet fenntartása is rengeteg energiát és így rengeteg táplálékot igényel. A gyorsabb anyagcseréből fakadó előnyök pótolják a több tápanyag igényből adódó hátrányokat.
Az alvás pedig elengedhetetlen a fejlett agyműködéshez. Tehát ha csökkenne az ideje, akkor az a kognitív képességek romlásával járna együtt.
"Nincsenek előnyben azok, akiknek nincs szükségük minden nap enni, aludni?"
Az előny önmagában kevés. Az kellene, hogy az ilyen embereknek több gyereke érje meg a felnőttkort.
Te látsz valahol ilyen példát?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!