Toricelli barométerénél hogyan keletkezhet légüres tér?
Figyelt kérdés
Sziasztok! Azt szeretném kérdezni, hogy a Toricelli-féle higanyos barométernél a cső tetején hogyan keletkezhet légüres tér? Hiszen az atmoszférikus nyomás ennél jóval nagyobb így oda kéne szorítania a higanyt a cső tetejéhez nem? Ha jól tudom hasonló elven működik az a kísérlet is, amikor vízzel teli pohár tetejére teszünk egy papírlapot, megfordítjuk, és nem folyik ki a víz, mivel akkor a víz helyére levegőnek kéne jutnia, amit a papírlap megakadályoz.2013. máj. 22. 19:53
1/5 A kérdező kommentje:
Miközben írtam kicsit elgondolkodtam rajta. Nem lehet, hogy azért, mert a higanynak jóval nagyobb a sűrűsége, így a súlya is, amit a légnyomás nem tud ellentartani?
2013. máj. 22. 20:02
2/5 anonim válasza:
Az teljesen nyilvánvaló hiszen ha olvastál róla vízzel próbálkoztak és tíz méterig nem lett légüres tér azt hitték nem is lehet.Toricelli egy méter körüli csővel próbálkozott és higannyal amivel rögtön sikerült.
3/5 anonim válasza:
Pontosan így van. A higanyoszlop súlya tart egyensúlyt a légköri nyomás által kifejtett erővel, amely a nyitott tálcán keresztül a higanyfürdőre hat.
4/5 Shai-Hulud válasza:
Nyertél! Látod, ha gondolkozol, meg tudod válaszolni a saját kérdésedet is! :-D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!